Putin’in kısmi seferberlik çağrısına tepki yağıyor

Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere, Rusya'nın kısmi seferberlik ilanının Ukrayna'da başarısızlık ve zayıflık ifadesi olduğunu bildirdi. Almanya Başbakanı Scholz ise, Rusya'nın kısmi seferberlik emrini "çaresizlik eylemi" olarak nitelendirdi. Avustralya ve Finlandiya da, Putin’in kısmi seferberlik ilan etmesine ve Ukrayna’nın 4 bölgesinde bağımsızlığa ilişkin referanduma gidilmesi karına tepki gösterdi.

© REUTERS
Putin’in kısmi seferberlik çağrısına tepki yağıyor

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve İngiltere Başbakanı Liz Truss, New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kapsamında bir araya geldi. Görüşmeden sonra yapılan ortak açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemleri güçlü şekilde kınandı.

İki lider, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilanını, “Rusya’nın işgalinin başarısızlığı” olarak nitelendirdi. “Bu zayıflık ifadesidir.” denilen ortak açıklamada, Ukrayna’ya desteğin sonuna kadar süreceği vurgulandı. Görüşmede ayrıca enerji, gıda güvenliği, Kuzey İrlanda protokolünü de içeren AB-İngiltere ilişkilerinin ele alındığı bildirildi.

ABD: ASKERİ PERSONEL PUTİN İÇİN BİR SORUN

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Putin’in kısmi seferberlik ilanı ve gerektiğinde nükleer silahları kastederek ellerindeki tüm kabiliyetleri kullanmakta tereddüt etmeyeceğine yönelik açıklaması üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Kirby, “Bu tür söylemleri her zaman ciddiye almalıyız. Nükleer gücün bu şekilde konuşulması sorumsuzca bir söylemdir ama son yedi aydır bu konuda konuştuklarımızdan farklı değil ve bunu çok ciddiye alıyoruz. Gerektiğinde kendi stratejik konuşlanmamızı değiştirmemiz için elimizden geldiğince onların stratejik konuşlanmalarını izliyoruz. Şu anda bunun gerekli olduğuna dair hiçbir belirti görmedik.” dedi

Ukrayna ordusunun, Rus güçlerini kuzeydoğudaki Harkov bölgesinden uzaklaştırdıktan sonra ek ilerlemeler kaydettiğini belirten Kirby, bu durumun Rusya’nın savaş alanındaki başarısızlıklarının bir yansıması olduğunu söyledi.

Putin’in Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde referandum yapılacağına ilişkin açıklamasına da değinen Kriby, “Bu bölgelerin bazılarını meşru olarak alamayacağından, Rus toprağı olduğunu iddia edebilmek için bir tür siyasi meşruiyet elde etmeye çalışıyor ama bu sahte referandumlardan sonra da buralar Rus toprağı olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Kirby, Putin'in kısmi seferberlik ilan etmesine ilişkin ise bunun Ukrayna’nın mücadele ettiğinin ve Rus güçlerinin ise gerilediğinin bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

ABD’nin Ukrayna’ya destek vermeye devam edeceğini belirten Kirby, “(Rusların) On binlerce kayıp verdiğini biliyoruz. Moralleri çok kötü, savaş alanında birlik uyumu berbat durumda, komuta kontrol sorunları hala çözülmedi. Füzeleri fırlatma sorunları var ve yaralıları tekrar savaşa zorluyorlar. Açıkça görülüyor ki, askeri personel onun (Putin) için bir sorun.” değerlendirmesinde bulundu.

ALMANYA: RUSYA BU SUÇ SAVAŞINI KAZANAMAZ

Almanya Başbakanı Scholz, New York’ta yaptığı açıklamada, “Rus hükümetinin son kararları bir çaresizlik eylemidir. Rusya, bu suç savaşını kazanamaz.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in alınan son kararla işleri daha da kötüleştirdiğini savunan Scholz, “Başından beri durumu, Ukraynalıların direnişini ve direnme iradesini, aynı zamanda Ukrayna’nın dostlarının birliğini ve kararlılığını tamamen hafife aldı.” ifadesini kullandı.

Scholz, ilan edilen sözde referandumların dünya toplumu tarafından da asla kabul edilmeyeceğini vurgulayarak, “Bu nedenle Rusya, gerçekte yapmak istediği şey için yani komşusunun topraklarının bir kısmını zorla ele geçirmek için hiçbir gerekçe sunamaz. Bu, asla kabul edilemez. İçinde yaşadığımız dünyada hukuk güçten üstün olmalıdır ve güç hukuktan daha güçlü olamaz.” değerlendirmesinde bulundu.

“ASKERİ VE SİYASİ ZAYIFLIĞIN BİR İŞARETİ”

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht ise Rus yönetimince emredilen kısmi seferberliği sert bir dille eleştirerek, “Putin’in kısmi seferberlik kararı, tıpkı işgal altındaki topraklarda ilan edilen sözde referandumlar gibi askeri ve siyasi zayıflığın bir işaretidir.” dedi.

Putin’in binlerce genci savaşta anlamsız bir ölüme gönderdiğini vurgulayarak, “Ancak Rusya kendini kandırmamalıdır. Ukrayna’nın cesur savunma mücadelesine olan desteğimizi zayıflatmayacağız.” diye konuştu.

FRANSA: RUSYA GİDEREK İZOLE OLUYOR

New York’ta bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşmiş Milletlerdeki (BM) nükleer güvenliğe ilişkin toplantı öncesi açıklamalarda bulundu.

Putin’in kısmi seferberlik ilanına ilişkin bir gazetecinin sorusuna Macron, “Tabii ki Rusya Devlet Başkanı Putin’in son saatlerde kısmi seferberlik çağrısı yapmayı seçmesini ve ülkesini, ülkesinin gençliğini savaşa sürüklemesini esefle karşılıyorum.” yanıtını verdi.

Macron, Ukrayna-Rusya savaşıyla ilgili Hindistan’dan sonra Çin’in de ateşkes çağrısında bulunduğuna değinerek, “Bugün, Rusya giderek izole oluyor” dedi.

“Artık kimse Rusya’nın yaptığı seçimleri anlamıyor.” ifadesini kullanan Macron, savaşı sonlandırması için uluslararası toplumu Putin’e azami baskı yapmaya çağırdı.

Macron, “İhtiyacımız olan şey, barış ve ateşkes” diyerek, Putin’in son saatlerde aldığı kararın yeni bir hata olduğunu dile getirdi.

“Putin, savaşın seviyesini artırmaya karar verdi.” ifadesini kullanan Macron, bunun Rusya, Rus toplumu ve Rus gençleri için kötü bir haber olduğuna işaret etti.

AVUSTRALYA’DAN TEPKİ

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Rusya'nın kısmi seferberlik ilanına ilişkin, “Avustralya, Devlet Başkanı Putin'in emrindeki ‘bütün araçları’ kullanma tehdidini kınıyor. Rusya'nın toprak bütünlüğünü savunduğu iddiaları asılsızdır.” ifadesini kullandı.

Wong, “Rusya'nın derhal Ukrayna'dan çekilmesi” ve “Ukrayna'ya yönelik yasa ve ahlak dışı saldırganlığına son vermesi” gerektiğini belirtti.

Ukrayna'nın Donbas bölgesindeki, Donetsk ile Luhansk'ta ve Rusya'nın kontrolündeki Herson ve Zaporijya'da bağımsızlıkla ilgili referandum kararı alınmasına ilişkin de Wong, Rusya'nın “işgal altındaki Ukrayna topraklarında düzmece referandumlar planlamaya devam ettiğini” ve söz konusu referandumların “gayrimeşru ve geçersiz” olduğunu kaydetti.

Wong, “(Referandumlar), Rusya'nın Ukrayna topraklarından sözde edinimlerinin hiçbirine yasal bir temel oluşturmayacak ve uluslararası toplum tarafından tanınmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

DANİMARKA: AVRUPA BARIŞINA TEHDİT

Danimarka Savunma Bakanı Morten Bodskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilan etmesine tepki göstererek bunun “Avrupa barışını tehdit ettiğini” bildirdi.

Bodskov, “Putin’in yeni ele geçirmeleri ve tehditlerinin tümüyle kabul edilemez” olduğunu belirterek Rusya’ya, Ukrayna’daki saldırılarını ve nükleer silah tehditlerini sonlandırma çağrısı yaptı.

Savunma Bakanı Bodskov, Putin’in kısmi seferberlik ilanının, “Putin’in, Avrupa’da güvenlik ve barış için bir tehdit olduğunun başka bir vurgusu olduğunu” ve “Danimarka’nın Ukrayna ile daha yakın olması gerektiği anlamına geldiğini” belirtti.

Berlin duvarının yıkılmasıyla “askeri gücün adalete eş tutulduğu Avrupa’yı geride bıraktıklarını” vurgulayan Bodskov, “Bu bizim geri dönmek istediğimiz Avrupa değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Bodskov, “Putin’in sınırlarının ötesindeki ülkeleri görebildiği ve bu ülkelerin kendisine ait olduğunu düşünebildiği bir Avrupa’ya” sahip olmamak için Ukrayna’ya “bağımsızlık mücadelesinde” destek verdiklerini söyledi.

FİNLANDİYA GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen, düzenlediği basın toplantısında, Putin'in kısmi seferberlik ilanı sonrası, sınırdaki hareketliliği yakından takip ettiklerini, durumun “stabil ve sakin” olduğunu belirtti. Kaikkonen, “Savunma kuvvetlerimiz iyi hazırlandılar ve durum yakından izleniyor.” dedi.

Ukrayna'nın uzun bir süre daha yardıma ihtiyaç duyacağını ve Finlandiya'nın Ukrayna'ya silah sağlamaya devam edeceğini vurgulayan Kaikkonen, “Avrupa Birliği (AB) içinde gelecekte de Ukrayna'ya destek göstermek için güçlü bir irade olduğunu” söyledi.

Kaikkonen, Putin'in kısmi seferberlik ilanının “sürpriz olmadığını” kaydederek, bu kararın Rusya'nın Ukrayna'daki emellerine ulaşmada zorluk yaşadığını gösterdiği yorumunu yaptı.

SIRBİSTAN: PUTİN’İN BLÖF YAPTIĞINA İNANMIYORUM

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, dünya liderlerini bir araya getiren en büyük diplomasi forumu olan BM 77. Genel Kurul Görüşmeleri’ne katılmak üzere bulunduğu New York’ta Newsmax kanalına mülakat verdi.

Kosova meselesinde diyalog sürecinin devam etmesi için çaba harcadıklarını belirten Vucic, “Umuyorum karşı tarafın da anlayışıyla bir çözüme ulaşırız. Uzlaşmacı bir çözüm, bugün gördüğümüz silahlı çatışmalardan her zaman daha iyidir.” ifadelerini kullandı.

Vucic, Rusya ve Ukrayna ile her zaman iyi ilişkileri olduğuna işaret ederek, “Dünyadaki ülkelerin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Ukrayna’daki savaşı, en başından beri kınadık ama aynı zamanda başka meselelere ilişkin Rusya’ya karşı farklı bir tutumuz var.” değerlendirmesinde bulundu.

Putin’in “kısmi seferberlik” kararına ilişkin değerlendirmede bulunan Vucic, “Sırbistan Cumhurbaşkanı olarak barışın üstün geleceğini ve herkesin uzlaşmacı çözüm için en iyisini yapacağını düşünüyorum. Putin ile birçok kez görüştüm ve blöf yaptığına inanmıyorum.” diye konuştu.

PUTİN’İN KISMİ SEFERBERLİK İLAN ETTİĞİ AÇIKLAMASI

Rusya Devlet Başkanı, devlet kanallarından yayınlanan ulusal sesleniş konuşmasında, kısmi seferberlik ilan ettiğini açıklamıştı.

Putin, “Ülkemizi, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini korumak, vatandaşlarımızı ve özgürleştirilmiş bölgelerdeki insanları korumak için Rusya Savunma Bakanlığı ve Rusya Genelkurmay Başkanlığının kısmi seferberlik ilan edilmesine yönelik tekliflerini desteklemek gerektiğini düşünüyorum. İlgili kararnameyi imzaladım.” ifadelerini kullanmıştı. (AA)

SIRADAKİ HABER