Reuters'a konuşan Türk yetkiliden 'Suriye'ye operasyon' açıklaması

Reuters ajansına konuşan Ankara'dan üst düzey bir yetkili, "Irak'ta PKK'ye yönelik bir operasyon yürütülüyor. O operasyon tamamlandıktan sonra Suriye'de belli hedefler var" dedi.

© REUTERS
Reuters'a konuşan Türk yetkiliden 'Suriye'ye operasyon' açıklaması

Reuters ajansına konuşan üst düzey bir Türk yetkili, Suriye'ye yönelik olası operasyon hakkında açıklamalarda bulundu. Yetkili, Türkiye'nin 'Irak'ta PKK'ye yönelik sınır ötesi operasyonu tamamladıktan sonra Suriye'nin kuzeyindeki hedeflere yönelmeyi planladığını' ileri sürdü. Ankara'dan Reuters'a konuşan isim, "Irak'ta PKK'ye yönelik bir operasyon yürütülüyor. O operasyon tamamlandıktan sonra Suriye'de belli hedefler var" ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye yönelik 'PKK ve IŞİD tehdidinin kabul edilemez olduğunu' söyleyen yetkili, 'Ankara'nın bir şekilde güney sınırındaki tehditleri temizleyeceğini' belirtti. Ajansa konuşan yetkili, "Suriye, Türkiye için bir ulusal güvenlik sorunudur. Bu konuda şimdiden çalışmalar yapılıyor" dedi.

Reuters, konuya ilişkin Dışişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama gelmediğini aktardı.

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlamanın failine ilişkin şu açıklamalarda bulunmuştu: “Eylemin talimatının Kobani’den geldiği, eylemi yapanın Afrin’den geçtiği konusunda bir değerlendirmemiz var. Biraz önce bombayı bırakan kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı. Elde ettiğimiz bulgular çerçevesinde PKK/PYD terör örgütü.”

Emniyet Müdürlüğü'nün açıklamasında ise, şu ifadeler kullanılmıştı: "Belirlenen adrese saat 02.50’de yapılan operasyonda, olayı gerçekleştiren Suriye uyruklu Ahlam ALBASHIR isimli şahıs sağ olarak ele geçirilmiştir. Şahıs yapılan sorgusunda, PKK/PYD/YPG Terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir. PKK/PYD/YPG terör örgütünün Suriye Kobani’deki merkezinden İstanbul’da eylem talimatı alarak 13.11.2022 Pazar günü saat 16.20 sıralarında Bombalı eylemi gerçekleştirdiğini ve kaçtığını beyan etmiştir. Olayla ilgili başlatılan çalışmalar çok yönlü olarak devam etmektedir."

SIRADAKİ HABER