Reuters duyurdu: Ukrayna'nın doğusunda 'provakasyon' bombardımanı iddiası

Reuters, Ukrayna'nın doğusundaki sınır hattında ve Donetsk Havalimanı yakınlarında bombardıman sesi duyulduğunu aktardı.

© TWITTER
Reuters duyurdu: Ukrayna'nın doğusunda 'provakasyon' bombardımanı iddiası

Reuters, Rusya-Ukrayna sınırından bombardıman haberi geçti. Ajans, Ukrayna'nın doğusundaki Elenovka köyü ile Donetsk Havalimanı yakınlarından bombardıman sesi geldiğini aktardı.

Rus destekli isyancılar ve Ukrayna güçleri, ateşkes hattını bombalamakla ilgili olarak birbirlerini suçladılar. Kiev, Rusya'nın sınırdan askerlerini çekmeye başladığı bir zamanda böylesi bir olayın "provokasyon" gibi göründüğünü söyledi.

Moskova, Batı'nın Ukrayna'yı işgal etmeyi planladığı yönündeki suçlamaları reddetmeye devam ederken ve bu hafta bölgeye gönderdiği 100 binden fazla askerin bir kısmını geri çektiğini söyledi. Batılı müttefikler ise önemli bir geri çekilme olmadığını söylerken hatta ABD, binlerce askerin daha gelmekte olduğunu iddia etti.

Batılı ülkeler defalarca Rusya'yı isyancıların elindeki bölgelerde bir saldırıyı haklı çıkarmak için kışkırtmakla ve olay çıkarmayı planlamakla suçlarken, Moskova ise Kiev'i bölgeyi zorla geri almaya çalışmak için olaylar planlamakla suçladı.

Üst düzey bir Ukraynalı hükümet kaynağı, Reuters'e Rus destekli ayrılıkçı güçlerle temas hattındaki bombardımanın, çatışma boyunca rutin olarak bildirilen ateşkes ihlallerinin ölçeğinin ötesine geçtiğini söyledi.

PROVAKASYONA ÇOK BENZİYOR

Reuters'e konuşan kaynak, "Tipik değil. Bir provokasyona çok benziyor" dedi.

Moskova'da, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya'nın gelen bilgilerden "ciddi endişe" duyduğunu söyledi.

Ayrılıkçılar, hükümet güçlerini son 24 saat içinde topraklarına dört kez ateş açmakla suçladı.

Kiev, isyancıları, farklı birçok noktaya havan topu atmakla suçladı. Topun isabet ettiği yerlerden birisinin de bir anaokulu olduğunu öğrencilerin bodruma kaçmak zorunda kaldığını açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın yönetimindeki üst düzey bir yetkili, Rusya'nın geri çekildiği yönündeki iddialarıyla çeliştiğini asker çekmediğini tersine son günlerde 7 bine yakın Rus askerinin daha sınıra taşındığını söyledi.

SIRADAKİ HABER