Roma'da üst düzey Covid-19 toplantısı

Avrupa'da şu ana kadar 12 ile en çok ölümlü vakanın görüldüğü İtalya'nın başkenti Roma'da Sağlık Bakanı Speranza'nın ev sahipliğinde coronavirüs (Covid-19) toplantısı yapıldı.

© AFP
Roma'da üst düzey Covid-19 toplantısı

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi Direktörü (ECDC) Andrea Ammon, İtalya ve Avrupa genelindeki durumu takip ettiklerini belirterek ülkeden ülkeye değişmek üzere benzer vakaların Avrupa'da da görülebileceğini söyledi.

AB Komisyonu Sağlık İşleri Üyesi Stella Kyriakides, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Direktörü Hans Kluge, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi Direktörü Andrea Ammon, Avrupa'da şu ana kadar 12 ile en çok ölümlü vakanın görüldüğü İtalya'nın başkenti Roma'da Sağlık Bakanı Roberto Speranza'nın ev sahipliğinde coronavirüs toplantısında bir araya geldi.

Toplantının ardından konuşan ECDC Direktörü Ammon, ECDC olarak İtalya ve AB'de kitlelere etki açısından genel riski sürekli gözden geçirdiklerinin altını çizerek, "Bizim şu anki değerlendirmemiz, ülkeden ülkeye değişmek üzere benzer vakaların Avrupa'da da görüleceği şeklindedir" dedi.

WHO Avrupa Direktörü Kluge ise koronavirüsün 13'ü Avrupa’da olmak üzere 33 ülkeye yayıldığını hatırlatarak İtalya'nın taşıdığı bu yükün Avrupa'nın da yükü olduğunu, o nedenle Roma’ya geldiğini söyledi.

Covid-19 görülen her 5 vakadan 4'ünün iyileştiğine dikkati çeken Kluge, farklı hastalıkları olan 65 yaş üstü hastalarda ölüm oranının yüzde 2 olduğunu dile getirdi.

Kluge, İtalyanlara, hükümetin önerdiği tedbirleri uygulaması çağrısında bulunarak, "Bir aşı geliştirmek için 1,5 yıl gerekiyor ama ülkelerin iş birliği sayesinde Ebola'ya karşı başarı elde edildi" diye konuştu.

AB Komisyonu Sağlık İşleri Üyesi Kyriakides de "Şu anda sadece bu virüsün (İtalya'daki) kökeni değil, nasıl yayıldığına dair de pek çok bilinmeyen nokta var" ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Speranza da virüsün sınır tanımadığına işaret ederek geniş kapsamlı iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Diğer yandan, Başbakan Giuseppe Conte de yaptığı basın toplantısında şunları kaydetti:

"Büyük sorumluluk taşıyan bizler, bu salgının daha fazla yayılmasının önüne geçmeye odaklandık. Uygulamaya koyduğumuz tüm girişimler, bize sahadaki uzmanların aktardıklarına ve bilimsel temele dayanıyor. Önümüzdeki günlerde önlemlerin sonuçlarını göreceğiz."

İTALYA'DA COVİD-19'DAN ÖLENLERİN SAYISI 12'YE ÇIKTI

Öte yandan, İtalya'da yeni tip coronavirüs salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye yükseldi, ülkedeki vaka sayısı ise 374 oldu.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, ülkenin kuzeyinde Covid-19 vakalarının yoğun görüldüğü bölgeden Emilia-Romagna bölgesine gelen 70 yaşındaki bir kişi Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. 

Böylece, ülkede Covid-19 salgınından yaşamını yitirenlerin sayısı 12'ye çıktı.

Hastalığın tespit edildiği kişi sayısının 374'ü bulduğu ifade edilen haberde, virüsün ilk kez ikisi 10, diğerleri 4 ve 15 yaşındaki 4 çocuğa da bulaştığı kaydedildi.

Öte yandan, coronavirüsün hızla yayıldığı Lombardiya bölgesindeki Codogno, Casalpusterlengo ve Lodi beldelerindeki hastanelere İtalyan jandarmasının sağlık işlerinden sorumlu ekiplerinin gönderildiği ve ekiplerin koronavirüse ilişkin analizler yaptıkları bildirildi.

Coronavirüs vakalarının yoğun görüldüğü İtalya'nın kuzeyindeki Lombardiya ve Veneto bölgelerindeki pek çok kent ve kasabada tüm kamu işleri ve sosyal etkinlikler durdurulurken, iş yerleri ve okulların faaliyetlerine bir hafta zorunlu ara verilmişti.

Başbakan Giuseppe Conte de 22 Şubat Cumartesi günü olağanüstü topladığı Bakanlar Kurulunda, coronavirüsün hızla yayıldığı bölgelerin karantinaya alınarak, giriş-çıkışların sınırlandırıldığını açıklamıştı.

SIRADAKİ HABER