Ruhani’den ABD’yle müzakere şartı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani,

© IRNA
Ruhani’den ABD’yle müzakere şartı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Bıçak çeken bir ülkeyle müzakere yapmayız. Onlar ne zaman mantıklı konuşmaya başlarlarsa biz de müzakereye hazır oluruz" dedi.

Ruhani basına yaptığı açıklamada, ABD’nin küresel petrol pazarını kendi tekeline almak istediğini söyleyerek, "Bıçak çeken bir ülkeyle müzakere yapmayız" ifadesini kullandı.

ABD’nin İran karşısında yenildiğini belirten Ruhani, "Bıçak çeken bir ülkeyle müzakere yapmayız. Onlar ne zaman mantıklı konuşmaya başlarlarsa biz de müzakereye hazır oluruz" dedi.

ABD’nin tüm yaptırım ve baskılarına rağmen İran’ın komşu ülkelerle samimi ve çok iyi ilişkileri olduğunu belirten İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suudi Arabistan ve BAE’yi uyararak, "Eğer İran olmasaydı bugün Suudi Arabistan ve BAE var olamazdı. Onlar varlıklarını İran’a borçlular" şeklinde konuştu.

ABD, İran’a yönelik uyguladığı yaptırımlarda 8 ülkeye verdiği muafiyetleri uzatmayacağını duyurmuş ve İran’dan boşalan petrol ihtiyacını Suudi Arabistan ve BAE’nin karşılayacağını açıklamıştı.

SIRADAKİ HABER