Ruhani’den son ABD açıklaması

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin Devrim Muhafızları Ordusunu terörist örgüt ilan etmesinin propagandadan ibaret olduğunu ve Washington yönetiminin bir adım daha atmak istemeyeceğini söyledi.

© IRNA
Ruhani’den son ABD açıklaması

Ruhani ABD’nin İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu "terörist örgüt" ilan etmesini değerlendirdi.

ABD'nin geçen 40 yılda tüm gücüyle İran ve Devrim Muhafızlarına karşı durduğunu ve attığı son adımın da yeni bir şey olmadığını belirten Ruhani, "ABD'nin Devrim Muhafızlarını terör örgütü listesine alması siyasi slogan ve propagandadan ibarettir. Bu adımla psikolojik ve ekonomik açıdan baskı uygulamak istiyorlar" dedi.

İran Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti:

"ABD yönetimi, attığı sloganların bir adım ötesine geçtiğinde ne gibi musibetlerle karşılaşacağını iyi biliyor. O yüzden acemilik yapıp bir adım daha atmak isteyeceğini düşünmüyorum."

ABD'nin attığı tüm adımların uluslararası kararlara aykırı olduğunu ifade eden Ruhani, "Siz İsrail'de bir kişiye ve partiye destek veriyorsunuz, bunun için de aptalca işlere kalkışıyorsunuz. 'Golan Tepeleri İsrail'indir' diyorsunuz ve Devrim Muhafızlarını terör listesine alıyorsunuz" diye konuştu.

Öte yandan dün Ruhani; ABD'nin daha fazla baskı kurması halinde IR8 santrifüjler geliştireceklerini duyurmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu terör örgütleri listesine aldı.

İran Meclisi de, Devrim Muhafızları Ordusunun terör örgütü ilan edilmesine karşılık, ABD'nin Ortadoğu'da faaliyet gösteren tüm askeri güçlerini 'terörist' ilan etmişti.

SIRADAKİ HABER