Rus kedilere yaptırım kararı alındı

Uluslararası Kedi Federasyonu, Rusya'da büyütülmüş ya da Rusya'da sahiplendirilmiş kedilere yaptırım uygulanacağını açıkladı.

© GETTY IMAGES AFP
Rus kedilere yaptırım kararı alındı

Fransa merkezli kuruluş Uluslararası Kedi Federasyonu (Fédération Internationale Féline FIFe), Rusya'da büyütülmüş ya da Rusya'da sahiplendirilmiş kedilere yaptırım getirdi.

Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinin kendilerini "şoke ettiğini ve dehşete düşürdüğünü" belirten kuruluş bu "zulme" hiçbir şey yapmadan seyirci kalamayacağını belirterek Rusya'da yetiştirilen kedilere "yaptırım" uygulayacağını açıkladı.

FIFe'den yapılan açıklamada "Rusya'da yetiştirilmiş hiçbir kedi ithal edilemeyecek ve Rusya dışında FIFe'nin hiçbir soykütüğü kitabına kaydedilemeyecek" denildi. Federasyon ayrıca "Rusya'da yaşayan katılımcılara ait hiçbir kedinin Rusya dışındaki hiçbir FIFe fuarına giremeyeceğini" duyurdu.

31 MAYIS'TAN SONRA GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Federasyon aldığı kararın 31 Mayıs'a dek geçerli olacağını, bu tarihten sonra kararın gözden geçirileceğini bildirdi.

Uluslararası spor kuruluşlarının Rus sporcuları müsabakalardan men etme kararları ardı ardına gelirken, dünyanın sayılı orkestralarından biri olarak kabul edilen Almanya'daki Münih Filarmoni Orkestrası’nın birinci şefi Rus asıllı Valery Gergiev de görevden alınmıştı. Yaptırım histerisi İtalya'da Dostoyevski üzerine verilecek bir dersin iptal edilmesi gibi örneklerle devam etmişti.

FIFe'nin "Rus kedilerine" yaptırım açıklaması sosyal medyada tepkilere yol açtı.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2022, 12:04
SIRADAKİ HABER