Rusya'dan Menbic açıklaması

Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu'nun "Menbic'e girenler Suriye ordusu değil Kürt güçleri, biz kente ilerliyoruz" iddiasının üzerine Rusya'dan açıklama: Menbic tamamen Suriye ordusunun kontrolü altında.

© AFP
Rusya'dan Menbic açıklaması

Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu'nun "Menbic'e girenler Suriye ordusu değil Kürt güçleri, biz kente ilerliyoruz" iddiasının üzerine Rusya'dan açıklama: Menbic tamamen Suriye ordusunun kontrolü altında. Türk güçleri ile temas hattında Rus askeri polisi devriye geziyor.

Türkiye’nin harekatı, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesi ve Suriyeli Kürtlerin Şam’la anlaşması sonrası çelişkili bilgilerin geldiği Menbic konusunda Rusya’dan açıklama var.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun Menbic’in tamamında kontrolü ele geçirdiğini duyurdu.

‘TÜRKİYE İLE SURİYE’NİN TEMAS HATTINDA RUS ASKERİ VAR’

Açıklamada, Rus askerlerinin bölgede Türkiye ordusu ile koordinasyon halinde olduğu, Rus askeri polisinin Suriye ile Türk ordusu arasındaki temas hattında devriye gezdiği belirtildi.

SMO: İLERLEMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ

Harekatın başlamasının ve ABD’nin çekilmesi sonrası Kürtlerin Şam’la anlaşmasını ardından, stratejik kentte dün hareketlilik yaşanmıştı. SMO’nun Menbic’e doğru ilerlediği iddiası sosyal medyada hızla yayılsa da iddiaya TSK’den doğrulama gelmemişti. Suriye devlet medyası ise dün ve bugün, Suriye askerlerinin kente girdiği ve Menbiclilerin askerleri sevinçle karşıladığı haberini verdi.
 
Bununla birlikte, SMO’dan bugün Reuters’a yapılan açıklamada, Menbic’e girenlerin ‘Suriye askerleri değil Kürt güçleri olduğu’ savunularak, “Menbic’e ilerlemeyi sürdüreceğiz” denildi.

NEDEN ÖNEMLİ?

Fırat’ın batı kıyısında ve Türkiye ile ÖSO’nun kontrol ettiği Cerablus’un hemen güneyinde bulunan Menbic, ABD ile Türkiye arasında uzun süredir anlaşmazlık konusuydu. ABD askerleri kent merkezinde SDG’nin üyesi olduğu Menbic Askeri Konseyi’yle, kent kırsalındaysa TSK ile ortak devriye geziyordu. Türkiye ABD’den kontrolün TSK’ye bırakılmasını uzun zamandır talep ediyor ve Menbic Yol Haritası adı verilen sürecin uygulanmadığını belirtiyordu.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 13:05
SIRADAKİ HABER