Rusya'dan Suriye'de Güvenli Bölge açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye-Suriye sınırındaki

© AFP
Rusya'dan Suriye'de Güvenli Bölge açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye-Suriye sınırındaki güvenliğin Suriye'nin egemenliğine zarar verilmeden sağlanması gerektiğini söyledi.
Haftalık basın toplantısı düzenleyen Zaharova, Türkiye-Suriye sınırındaki durumun normalleştirilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Zaharova, "Bu konuyla ilgili tüm mutabakatlar temelinde, Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne kesin olarak saygı gösterilmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Bu ilkeleri ihlal eden eylemler, Suriye'de sağlam ve uzun vadeli istikrar için temel oluşturulmasını engeller" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, sınır bölgesinde 30 kilometrelik bir tampon bölge kurulması gerektiğini söylerken, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, bölgenin Türkiye'nin kontrolü altında olması koşuluyla bu öneriye sıcak bakacaklarını belirtmişti.

Bölgenin büyük çoğunluğunda kontrolü elinde bulunduran, Halk Savunma Güçleri (YPG) liderliğindeki Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ise Türkiye'nin kontrolündeki bir Güvenli Bölge fikrini kesinlikle kabul etmeyeceklerini defalarca belirttiler. Kendilerini Suriye Ordusu ile Türkiye'nin saldırılarından koruyacak Güvenli Bölge'nin DSG güçleri tarafından korunması gerektiğini dile getirdiler.

SIRADAKİ HABER