Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan İdlib açıklaması

Lavrov: ABD'nin İdlib'de gerilimi körükleme girişimleri Obama dönemini anımsatıyor

© AFP
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan İdlib açıklaması

ABD'nin İdlib'de gerilimi körükleme girişimlerinin Moskova'da endişe yarattığını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu eylemlerin eski ABD Başkanı Barack Obama'nın politikasını anımsattığını vurguladı. 

Fildişi Sahili Dışişleri Bakanı Marcel Amon-Tanoh'la görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunan Lavrov, gerilimi tırmandırma, Rusya ve Türkiye arasında imzalanan ve İdlib'deki terör tehdidinin derhal sona erdirilmesini öngören mutabakatın uygulanmamasını talep etme girişimleri gibi ABD ve yakın müttefiklerinin İdlib'deki gelişmelerle ilgili sergilediği tutumun çok endişe verici olduğunu belirtti.

Bunun Obama döneminde izlenen ve El Nusra Cephesi'ne dokunulmaması gibi olumsuz bir unsur içeren ABD politikasını anımsattığı kaydeden Lavrov, şu anda İdlib'de o politikanın aynısını gördüklerinin altını çizdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Eylül'de Soçi'de yaptıkları görüşmede İdlib'de silahsızlandırılmış bölge kurulması konusunda mutabakata varmıştı.

SIRADAKİ HABER