Rusya: Hafter iki gün süre istedi

Rusya Savunma Bakanlığı, Moskova'daki kalıcı ateşkes görüşmelerinden ayrılan Libyalı General Halife Hafter'in 'ateşkes anlaşmasını müttefikleriyle görüşmek için iki gün süre istediğini' duyurdu. Açıklamada, 'Hafter'in ateşkese olumlu baktığı' belirtildi.

© REUTERS
Rusya: Hafter iki gün süre istedi

Rusya Savunma Bakanlığı, Libyalı General Halife Hafter’in kalıcı ateşkes anlaşmasını imzalamak için müttefikleriyle görüşmek amacıyla iki gün süre istediğini açıkladı.

Açıklamada, Hafter’in ateşkes anlaşmasına olumlu baktığı, Moskova’da dün başlayan görüşmelerin süreceği belirtildi.

Libya’daki iç savaşta, Türkiye ile Rusya’nın girişimiyle 12 Ocak günü ateşkes ilan edilmişti. Savaşın tarafları olan Trablus hükümetiyle Hafter, dün Moskova’da yapılan kalıcı ateşkes müzakerelerine katılmıştı. Ancak Birleşmiş Milletler’in tanıdığı, Türkiye’den de destek alan Fayez Sarraj tarafı kalıcı ateşkes metnini dün gece imzalasa da, Hafter önce bu sabaha kadar süre istedi; ardından da Moskova’yı bu sabah terk etti.

Hafter’in, sunulan anlaşmada Türkiye’yi de yakından ilgilendiren birçok maddeye karşı çıktığı belirtilmişti.

Şimdi gözler, Türkiye ile Rusya’nın girişimiyle Libya’da silahların susmasını sağlayan geçici ateşkes anlaşmasının akıbetinde. Hafter’e bağlı askerlerin Trablus’un güneyinde toplandığı iddia edilirken, Birleşmiş Milletler’in Libya destek misyonundan (UNSMIL) ateşkesin korunması ve diplomatik girişimlere şans verilmesi için çağrı yapıldı. Açıklamada, “Trablus’taki sivillerin, evlerini terke den binlerce kişinin ve okula gidemeyen 116 bin çocuğun korunması için ateşkese devam edilmesi ve siyasi sürece dönülmesi” çağrısı yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 13:26
SIRADAKİ HABER