Rusya Kuzey suriye’ye yerleşiyor

Rusya Savunma Bakanlığı Kamışlı kenti yakınlarındaki havaalanında helikopter üssü kurulduğunu duyurdu

© AFP
Rusya Kuzey suriye’ye yerleşiyor

Rusya Savunma Bakanlığı Kamışlı kenti yakınlarındaki havaalanında helikopter üssü kurulduğunu duyurdu. ABD’nin boşalttığı Kobani’deki Sırrin ve Sebit üslerine de Ruslar yerleşti.

Öte yandan Rusya destekli Suriye rejim güçlerinin de dün geceden itibaren Kamışlı ilçe merkezinden Irak sınırındaki Malikiye ilçesine bağlı Ayn Divar köyüne kadar uzanan Suriye-Türkiye sınır hattındaki pek çok noktaya konuşlandığı bildirildi.

Rusya, ABD askerlerinin Kobani’nin güneyinde boşalttığı 2 üsse yerleşti. Fırat Nehri’nin doğusundaki Sırrin ve Sebit üsleri artık Rusların denetiminde.

ABD askerleri Türkiye’nin Rojava’ya saldırısı sırasında Sırrin ve Sebit üslerini boşaltmış ancak daha sonra Sırrin üssüne geri dönmüş ve önceki gün de üsten tamamen çekilmişti.

Diğer yandan Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Zvezda televizyon kanalının haberinde, iki Mi-35 model silahlı helikopter, mobil karadan havaya Pantsir füze sistemiyle korunan yeni üsse inmeden önce çöllük arazide alçaktan uçarken görüntüleri yayınlandı.

Rus Savunma Bakanlığı’nın yayın organına göre, şu an için yeni üsse, Mi-8 askeri nakliye helikopteri dahil sadece 3 helikopter konuşlandırıldı. Önümüzdeki günlerde başka helikopterlerin de üsse konuşlandırılacağı belirtildi.

Rusya’nın Suriye’de iki daimi askeri tesisi bulunuyor. Biri Cumhurbaşkanı Beşar Esat karşıtı güçlerin hedef alındığı hava saldırıları için kullanılan Lazkiye’deki hava üssü, diğeri de Akdeniz’deki Tartus donanma tesisi.

“Askeri açıdan sembolik ama Rusya’ya daha fazla pazarlık gücü veriyor”

Reuters haber ajansına konuşan eski üst düzey bir Rus diplomat Vladimir Frolov “Şu anda Suriye’nin kuzeydoğusunda Rusya’nın operasyonlarını kolaylaştırmak için kullanılacak küçük bir üs. Ancak bu üssün, ABD Suriye’den tamamen çekildiğinde, Fırat’ın doğusundaki Rus operasyonları için de işe yaraması mümkün” değerlendirmesinde bulundu.

Frolov, “Bu üs Rusya’ya daha fazla pazarlık gücü veriyor. Sahadaki bilgi ve verinin Rusya’nın kontrolunda olmasını sağlıyor. Askeri açıdan büyük ölçüde sembolik ve bölgede ABD’nin hava gücüne üstünlük sağlama amacını taşımıyor” ifadelerini kullandı.

Rus kanalında zırhlı araçlar ve helikopterler için yerde hizmet veren ekipler, hava istasyonu ve küçük bir cerrahi klinik de gösterildi.

Suriye-Irak sınırında Suriye güçleri

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA da Suriye Demokratik Suriye (SDG) ile varılan anlaşma kapsamında Kamışlı’dan Irak’a kadar olan Türkiye-Suriye sınır hattına yerleşmek üzere hareket eden Suriye askeri konvoylarının fotoğraflarını yayımladı.

Suriye Ordusu, Türkiye’ye sınır bölgelerinde çok sayıda noktada kontrol sağlamaya devam ediyor.

Geçtiğimiz ay Şam hükümeti ile SDG arasında varılan anlaşma sonucu, Suriye ordusu Menbiç, Kobanê, Rakka ve Haseke’nin bazı bölgelerine yerleşmişti.

Dün gerçekleşen yeni sevkıyatla birlikte Fırat’ın doğusunda, Girê Spî-Serêkanêye arasındaki TSK operasyon bölgesi dışında bütün sınır hattına Suriye ordusu yerleşmiş oldu.

SANA’nın Haseke muhabiri, ordu birliklerinin Cevvadiye Bölgesi’nden Malikiye’ye kadar uzanan 200 kilometre uzunluğundaki sınır şeridinde yeniden konumlandığını, söz konusu bölgede 6 gözlem noktası kurduğunu aktardı.

SIRADAKİ HABER