Rusya: Maduro için ne gerekirse yapacağız

Rusya, Venezuela'nın devlet petrol şirketi PDVSA'ya yaptırım kararı alan ABD'ye tepkili: Yaptırım yasadışı. Maduro'ya destek vermek için gereken tüm adımları atacağız.

© AFP
Rusya: Maduro için ne gerekirse yapacağız

Rusya, Venezuela’daki siyasi krizde geçici devlet başkanlığını ilan eden muhalefet lideri Juan Guaido’ya açık destek veren ve Venezuela’nın en önemli gelir kaynağı olan devlet petrol şirketi PDVSA’ya yaptırım kararı alan ABD’ye sert çıktı. Rusya Dışişleri Bakanlığı ve Kremlin tarafından yapılan iki ayrı açıklamada, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun destek verileceği ve ABD’nin adımlarının yasadışı olduğu vurgulandı.
 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Venezuela’da uluslararası hukuku ihlal ettiğini, PDVSA’yı hedef alan yaptırımların gayrimeşru ve yasadışı olduğunu söyledi. Lavrov, “Rusya, Maduro’ya destek vermek için gereken tüm adımları atacaktır” ifadelerini kullandı. Lavrov, ABD’nin Venezuela devletinin malvarlığına el koymaya çalıştığını belirtti.

‘YASAL YOLLARI KULLANACAĞIZ’

Kremlin açıklamasında ise ABD’nin yeni yaptırım kararının yasadışı olduğu, bu ülkenin içişlerine açık bir müdahalede bulunulduğu vurgusu yer aldı. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya’nın Venezuela’daki çıakrlarını korumak için bütün yasal yolları kullanacaklarını açıkladı.

SIRADAKİ HABER