Rusya: Militanlar İdlib'den çekiliyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ile yaptıkları İdlib anlaşmasını yürürlükte olduğunu söyledi. Lavrov, militanların silahsızlandırılmış bölgeden sürekli olarak çıkarıldığını söyledi.

© REUTERS
Rusya: Militanlar İdlib'den çekiliyor

Rusya, İdlib’deki silahlı militanların çekilmeye başladığını teyit etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ile Türkiye arasındaki İdlib’le ilgili anlaşmaların uygulanmakta olduğunu ve militanların silahsızlandırılmış bölgeden sürekli olarak çıkarıldığını söyledi.

Sputnik’in aktardığına göre Lavrov, “Rusya ve Türkiye arasındaki İdlib’le ilgili anlaşmalar uygulanıyor. Bölgede bulunan tüm örgütlerin bu süreçte işbirliği yapmasını aktif şekilde sağlayan Türk partnerlerimiz burada başrolde yer alıyor. Elde ettiğimiz bilgiler, sürecin ilerleyerek devam ettiğini teyit ediyor” ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı hafta başında silahlı militanların oluşturulacak tampon bölgeden çekilmesinin başladığını duyurmuştu.

Türkiye ile Rusya’nın eylül başında yaptığı anlaşma, Suriye ordusunun Türkiye sınırındaki İdlib vilayetini kontrol eden militanlara operasyon düzenlememesi karşılığında, bu militanların oluşturulacak güvenli bölgeden ağır silahları ile birlikte 15 Ekim’e kadar çekilmesini öngörüyordu. İdlib’deki en büyük silahlı grup olan Heyet Tahrir el Şam ise henüz anlaşmaya ilişkin kararını açıklamış değil. 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 13:39
SIRADAKİ HABER