Rusya: Montrö Sözleşmesi'nin doğru uygulanması hakkında Türkiye ile görüş alışverişinde bulunuyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

TASS
Rusya: Montrö Sözleşmesi'nin doğru uygulanması hakkında Türkiye ile görüş alışverişinde bulunuyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin uygulanmasını yakından takip ettiklerini belirterek Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkelerin bölgede gerilimi körüklediklerini söyledi.
Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin imzalanmasının yıl dönümünde Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan Sputnik’e yapılan açıklamada, “Karadeniz’de bazı bölge dışı

aktörler gerilimi suni olarak körüklerken, Montrö Boğazlar Sözleşmesi hükümlerinin katı bir şekilde uygulanmasını sağlama görevinin oldukça güncel olduğu düşüncesindeyiz. Bu konuda savaş gemilerinin boğazlardan geçişini kontrol etme hakkına sahip olan Türkiye özel bir rol üstlenmiş durumda. Transit sırasında toplam maksimum tonaj kısıtlamasının yanı sıra Karadeniz'deki kıyı dışı güçlere ait savaş gemilerinin o bölgede bulunma süreleri dahil olacak şekilde, Sözleşme hükümlerinin nasıl uygulandığına ilişkin durumu yakından izlemeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Kanal İstanbul’la birlikte gündeme gelen Montrö Sözleşmesi’nin geçerli olup olmayacağına ilişkin tartışmaya da değinen Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Sözleşme ile tesis edilen uluslararası hukuki düzenlemeye alternatif görmüyoruz. Karadeniz bölgesinde, özellikle askeri deniz seyrüseferinde istikrar ve güvenliğin kilit faktörlerinden biri olarak sözleşmenin önemini vurguluyoruz” dedi.

Sözleşmeye uygun olarak tesis edilen hukuki düzenlemenin istikrarıyla tüm tarafların eşit derecede ilgilendiklerini ve söz konusu düzenlemeye uyulması konusunda sorumlu bir yaklaşım benimsemeye devam edeceklerini varsaydığını kaydeden Rus Dışişleri, “Bu bölgenin sorumlu ülkeleri olarak, bu sözleşmenin doğru uygulanması konusunda Türkiye ile çeşitli düzeylerde düzenli görüş alışverişinde bulunuyoruz” vurgusu yaptı.

SIRADAKİ HABER