Rusya'nın çekildiği Herson'a giren Ukrayna askeri sokaklarda kutlamalarla karşılandı

Rus ordusu, cuma günü tamamıyla Herson'dan çekildiğini açıklamıştı

© REUTERS
Rusya'nın çekildiği Herson'a giren Ukrayna askeri sokaklarda kutlamalarla karşılandı

Rusya askerlerinin cuma günü tamamen çekildiği Ukrayna'nın Herson bölgesinde Ukrayna askerleri coşkuyla karşılandı. 

Sosyal medyada paylaşılan videolarda Herson sakinlerinin sokaklara inerek Ukrayna bayrakları salladığı ve Ukrayna askerlerine tezahürat yaptığı görüldü. 

BBC, Herson şehrinde kurulan büyük kamp ateşinin etrafında insanların toplanıp, sabah saatlerine kadar şarkı söyleyerek kutlama yaptığını aktardı. Svoboda (Özgürlük) Meydanı'nda Ukraynalıların şehre gelen askerlere sarıldığı görüldü. 
 
Paylaşılan bir başka videoda "Çok yaşa Ukrayna Silahlı Kuvvetleri" sloganları atılırken iki vatandaşın bir askeri omuzlarına alıp havaya attığı görülüyor. Ukrayna İçişleri Bakanı Anton Gerşçenko yaptığı Twitter paylaşımında, "Askerlerimiz çok öpüldükleri ve kendilerine çok fazla kişi sarıldığı için ilerlemelerini durdurmak zorunda kaldıklarını bildiriyor" yazdı. 

Şehrin başka bir noktasında yollardan geçen arabaların şehre tekrar giren Ukrayna askerlerini korna çalarak karşıladığı ve dev bir Ukrayna bayrağı açıldığı görüldü. 

Ukrayna Savunma Bakanlığı, ordunun şehre girişini, "Herson Ukrayna kontrolüne dönüyor. Ukrayna ordusu üniteleri şehre giriyor" ifadeleriyle duyurdu. 

Bakanlık, topçu ünitelerinin "Rusların kaçış rotalarını görebildiğini" ve "Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'ne karşı çıkma girişiminin durdurulacağını" belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski de cuma akşamı yayınladığı konuşmasında şehrin kurtarılmasıyla ilgili olarak, "Bugün tarihi bir gün" dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ise bir zirve için gittiği Kamboçya'da, "Sahada mücadeleleri kazanıyoruz, ancak savaş devam ediyor" ifadelerini kullandı. 

Rusya Savunma Bakanlığı dün, Rus askerlerinin uzun süre işgal altında tuttukları Ukrayna'nın Herson bölgesinden çekilmeyi tamamladıklarını açıkladı.

Rus haber ajansı TASS'ın aktardığına göre Savunma Bakanlığı cuma sabahı gerçekleştirdiği günlük brifingde, Rusya'nın Herson'daki tüm asker ve ekipmanlarının Dinpro Nehri'nin doğu yakasına taşındığını bildirdi. 

Herson, Rusya'nın 24 Şubat'tan bu yana ele geçirdiği tek bölge başkentiydi

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, dün yaptığı açıklamada Herson'dan çekilmelerinin bölgenin statüsünde bir değişikliğe neden olmayacağını ve orayı Rus toprağı olarak kabul etmeye devam edeceklerini söyledi. Rusya Eylül ayında yaptığı referandumların ardından Herson ve Ukrayna'ya ait üç diğer bölgeyi yasa dışı bir şekilde ilhak etmişti. Batı ülkeleri ve Kiev, referandumların baskı ortamında yapıldığını ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu savundu. 

SIRADAKİ HABER