Rusya'nın Şam elçisi: İdlib'deki anlaşma suistimal ediliyor

Rusya, Suriye ordusunun militanların ateşkes ihlallerini gerekçe göstererek operasyonlarına devam ettiği İdlib konusunda Türkiye üzerindeki baskıyı artırıyor. Rusya’nın Şam Büyükelçisi Aleksandr Yefimov, İdlib'i kontrol eden 'Heyet Tahrir el Şam örgütü ile yabancı patronlarının ateşkesi savaşı sürdürmek için kullandığını' söyledi.

© TASS
Rusya'nın Şam elçisi: İdlib'deki anlaşma suistimal ediliyor

Rusya’nın Şam Büyükelçisi Aleksandr Yefimov, ‘İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesindeki ateşkes rejiminin, teröristler ve onların yabancı patronları tarafından savaşı uzatmak ve Şam üzerinde baskı kurmak amacıyla kullanıldığını söyledi. Yefimov, İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesindeki ateşkesin ‘hem uygulanmadığını hem de bölgeyi kontrol eden Heyet Tahrir el Şam örgütü ile yabancı patronları tarafından savaşı sürdürmek ve Şam üzerinde baskı kurmak amacıyla kullanıldığı’ izleniminin oluştuğunu söyledi.

Sputnik’e konuşan Yefimov, “Zorlaşan mevcut durumda Rusya-Türkiye arasındaki Eylül 2018’de İdlib konusunda varılan anlaşma (Soçi Mutabakatı) tam anlamıyla ve dürüstçe uygulanmalı” dedi. Yefimov, siyasi süreçte yer almaya hazır olduklarını belirten silahlı muhaliflerle BMGK’nın terör örgütü listesindeki grupların birbirinden ayrılması yönündeki anlaşma hükmünün de yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti. Rus elçi, Suriye ordusunun bu sorumluğunu yerine getirdiğini vurguladı.

Yefimov, Moskova’nın ‘Suriye ordusunun İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesindeki provokasyonların kaynaklarını bastırmaya yönelik eylemlerini desteklediğini’ eklerken, ‘İdlib’deki militanların Suriye’nin başka bölgelerine ve Libya gibi başka ülkelere yayılmasından dolayı endişe duyduklarını’ da söyledi. (Sputnik)

SIRADAKİ HABER