Rusya ordusu, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı bölgelere girecek; Batı, yeni yaptırımlar duyuracak

Dışişleri Bakanlığı, Putin'in adımını "kabul edilemez" olarak niteledi

© REUTERS
Rusya ordusu, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı bölgelere girecek; Batı, yeni yaptırımlar duyuracak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün gerçekleştirdiği uzun ulusa sesleniş konuşması, Rusya-Ukrayna krizinin seyrini değiştirdi.

Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'ta hafta sonu boyunca süren çatışmaların sonunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ilk olarak planlanmayan bir şekilde güvenlik konseyini topladı. Dünyanın odağı Rusya'nın üzerindeyken Donbas'daki ayrılıkçı güçler Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) ve Luhanks Halk Cumhuriyeti (LNR) Putin'den resmen tanınma talebinde bulundu.

Putin, akşam saatlerinde "Ukrayna'nın ABD'nin kuklası olduğunu" söylediği uzun ulusa sesleniş konuşmasında Donbas'ın Rusya'nın tarihsel bir parçası olduğunu belirterek, ayrılıkçı yönetimleri resmen tanıyacaklarını duyurdu. Putin'in imzaladığı kararnameyle Rusya, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçılara "barış koruma operasyonları" gerçekleştirme adımını da atmış oldu. Rusya, ayrılıkçı yönetimleri tanıyan ilk ülke oldu.

Putin'in dün akşam attığı adım, uzun süredir diplomasi yollarını deneyen dünya liderleri tarafından tepkilerle karşılaştı. Avrupa Birliği, ayrılıkçı bölgeleri tanıyan Putin'in uluslararası hukuku, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve Minsk anlaşmalarını ihlal ettiğini açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'yle ABD Başkanı Joe Biden, Putin'in kararı sonrası bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Putin,  Rusya'nın tanıdığı ayrılıkçı bölgelerle ABD vatandaşlarının ticaret yapmasını ve bu bölgelere yatırım yapmasını yasaklayan kararnameyi imzaladı.

Rusya'yı kınayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin acil olarak toplanmasını istedi. BMGK, Türkiye saati ile 5'te başladı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Vladimir Putin'in tanıma kararına tepki göstererek "kabul edilemez" olarak nitelendirdi ve kararı "reddettiklerini" ifade etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski'nin bugün ilerleyen saatlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuşacağı duyuruldu.

İşte Yugoslavya'nın dağılma sürecinden bu yana Avrupa topraklarındaki ilk büyük savaşı tetikleyebilecek krizde 22 Şubat'ta öne çıkanlar gelişmeler... 

07.40 Reuters'ın bir ABD'li yetkiliden aktardığı habere göre, ABD ve müttefikleri bugün Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar duyuracak. 

ABD'nin dün duyurduğu yaptırımlar, Rusya'ya yönelik değil, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı bölgelere yönelikti.

ABD'nin BM Özel Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, BMGK sonrası yaptığı açıklamada "Yarın ABD, Rusya'ya uluslararası hukukun ve Ukrayna'nın bütünlüğünün ihlali nedeniyle yaptırımlar uygulayacak.

07.02 Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, tartışmalı bir şekilde Rus hükümetinin Ukrayna konusundaki duruşunu savundu ve Putin'in ayrılıkçı yapıları tanıma kararını doğru bulduğunu belirtti. 

Sık sık ABD'nin Orta Amerika üzerindeki etkisine karşı açıklamalarda gündeme gelen Ortega, "Eminim Kırım'da olduğu gibi bir referandum yapacaklardır ve insanlar kendi istekleriyle Rusya'nın topraklarını ilhak etmesini sağlayacaklardır" dedi.

Ortega, "Eğer Ukrayna NATO'ya girerse Rusya'ya 'haydi savaşalım' diyecektir. Bu durum Rusya'nın neden böyle davrandığını anlatıyor. Rusya kendini savunuyor" ifadelerini kullandı.

06.54 Başbakanlık Konutu 10 Numara, Britanya Başbakanı Boris Johnson'ın, Ukrayna'daki son gelişmeleri ele almak ve derhal uygulamaya konacak önemli bir yaptırım paketinin kabul edilmesi dahil, İngiltere'nin Rusya'ya yanıtını koordine etmek için TSİ 09.30'da düzenlenecek Acil Durum Kabine Toplantısı'na (COBRA) başkanlık yapacağını bildirdi.

SIRADAKİ HABER