Rusya: Şam ile Kürtlerin Fırat'ın doğusunda anlaşmasını umuyoruz

Rusya'nın Şam Büyükelçisi Aleksandr Yefimov, ABD'nin Suriye'den çekilme kararı sonrası Şam ile Kürtler arasında başlatılan görüşmeleri değerlendirdi. Yefimov Rusya'nın, hem 'bölgedeki tüm etnik grupların çıkarlarının göz önünde bulundurulmasını', hem de 'Fırat'ın doğusunda Suriye devletinin egemenliğin yeniden tesis edilmesi'ni umduğunu söyledi.

© AFP
Rusya: Şam ile Kürtlerin Fırat'ın doğusunda anlaşmasını umuyoruz

Rusya’nın Şam Büyükelçisi Aleksandr Yefimov, ‘Suriye hükümetiyle Kürtler arasındaki görüşmeler sırasında hükümet güçlerinin Fırat’ın doğusunda egemenliği yeniden tesis etmesine ilişkin iki tarafı da memnun eden bir çözüm bulunmasını’ umduklarını söyledi.

Yefimov, Rus sitesi Sputnik’e demecinde, ABD’nin Suriye’den çekilmesinin Şam’ın ülkenin birliğini ve toprak bütünlüğünü sağlamaya yönelik çabalarının verimliliğini artıracağını belirterek şöyle konuştu: “Bu bağlamda, Şam yönetiminin yerel Kürt temsilcilerle yürüttüğü temaslar sırasında, bölgedeki tüm etnik grupların çıkarları göz önünde bulundurularak, Fırat’ın doğusunda egemenliğin yeniden tesis edilmesi konusunda karşılıklı olarak kabul edilebilecek bir çözüm bulunmasını umuyoruz.”

‘TÜRKİYE’NİN İDLİB YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRECEĞİNİ UMUYORUZ’

Yefimov, Türkiye’nin Rusya’yla yapılan İdlib mutabakatına uygun olarak yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediklerini de kaydetti. ‘İdlib’deki durumun sürekli olarak kötüye gittiğini’, bunun sonucunda Heyet Tahrir el Şam’ın İdlib gerilimi azaltma bölgesinin tamamında kontrolü ele geçirdiğini ve ılımlı muhalifleri bölge dışına çıkardığını anlatan Yefimov, “Türk tarafının 17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatında üstlendiği yükümlülükleri yerine getirebileceğini ve İdlib’de silahsızlandırılmış bölge kurma anlaşmasını gerçekleştirmeyi hep birlikte başaracağımızı umuyoruz” ifadelerini kullandı. (Sputnik)

SIRADAKİ HABER