Rusya: Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmiyor

Rusya'da savunma bakanlığının sözcüsü, 'Türkiye'nin, İdlib'de askerden arındırılmış bölge oluşturulmasını öngören anlaşmanın yükümlülüklerine yerine getiremediğini' söyledi. Sözcü, Türkiye'nin 'militanlara destek verdiğini' dile getirdi.

© TASS
Rusya: Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmiyor

Rusya’da savunma bakanlığının sözcüsü, ‘Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmediğini’ söyledi. Sözcü, ‘Türkiye’nin, İdlib’de askerden arındırılmış bölge oluşturulmasını öngören anlaşmanın yükümlülüklerine yerine getirmekte başarısız olduğu’ ifade etti.

Rus haber ajansı RIA’ya konuşan sözcü, İdlib’de askerden arındırılmış bölge oluşturmak yerine Türkiye’nin ‘militanlara destek verdiğini’ dile getirdi. Sözcü, ‘teröristlerle birlik olarak Rus Hmeymim üssüne saldırdığını’ söyledi. Türkiye’nin İdlib’deki askeri varlığının, uluslararası hukuka aykırı olduğu ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 5 Mart’ta Moskova’da bir araya gelmesi planlanıyor. Daha önce Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ‘Türkiye ve Rusya’nın sahada çatışma riskinin en aza indirilmesi gerektiği’ söylemiş, bunu engellemek için ise ‘orduların yakın temas halinde olması gerektiğini’ ifade etmişti.

SIRADAKİ HABER