Rusya: Ukrayna ile savaş olmayacak

Son dönemde yaşanan Rusya-Ukrayna krizi ile ilgili olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan son dakika açıklaması geldi.

© REUTERS
Rusya: Ukrayna ile savaş olmayacak

Rusya ve Ukrayna arasında son dönemde yaşanan gerilim tüm dünyanın gözü kulağını bölgeye çevirirken, Rusya’dan olası bir ‘savaş’ ihtimali ile ilgili açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Ukrayna'yla savaş olmayacak” dedi. Lavrov, Rusya’nın savaş istemediğini vurgularken, “Ancak çıkarlarımızın göz ardı edilmesine izin vermeyeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

Lavrov, ABD ve NATO’nun güvenlik önerilerine nasıl yanıt vereceklerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in karar vereceğini söylerken, ‘ABD’nin teklifi NATO’nunkinden daha iyi” ifadelerinde bulundu.

Lavrov, önümüzdeki haftalarda ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmeyi planladıklarını da belirtti.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Öte yandan, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne dün Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy ile telefonda görüştüğünü açıkladı. Horne, “Başkan Biden, Rusların Şubat’ta Ukrayna’yı işgal edebileceğine dair açık bir ihtimal bulunduğunu söyledi. Başkan bunu açık açık belirtti. Biz de aylardır bu konuda uyarıda bulunuyoruz” dedi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Biden görüşmede, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda ABD’nin müttefik ve ortaklarıyla birlikte kararlı bir şekilde karşılık vermeye hazır olduğunu teyit etti. Zelenskiy de görüşmede Biden’la krizin yatıştırılmasına dair diplomatik çabaları ele aldıklarını ve atılacak ortak adımlarda konusunda uzlaştıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2022, 11:42
SIRADAKİ HABER