Rusya ve ABD'den atak: Seyahat engeli kalkacak

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Afganistan Özel Temsilcisi Kabulov, Rusya ve ABD'nin, Taliban müzakerecilerinin seyahat engelinin kaldırılmasına yönelik liste üzerinde çalıştığını açıkladı.

© AP
Rusya ve ABD'den atak: Seyahat engeli kalkacak

Kabulov, Afganistan barış sürecindeki son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ile 22 Şubat'ta Ankara'da yaptığı görüşmede, amaçlarının daha önce olduğu gibi Afganistan'daki uzlaşıyla ilgili olduğunu belirten Kabulov, şöyle konuştu:

"Biz, ne Rusya'nın ne de Amerika'nın Afganistan'a kendi çözümlerini dayatmayacağı konusunda hemfikiriz."

Kabulov görüşmede, Taliban müzakerecilerine yönelik seyahat muafiyeti konusunun ele alındığını fakat Halilzad ile bu konuda yetkiye sahip olmadıkları için yaptırımları uygulayan ve yaptırımlarla ilgili karar verme yetkisine sahip Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin tüm üyeleriyle konuyu görüşmek zorunda olduklarını belirtti.

Kabulov, "ABD'deki meslektaşlarımızla bu konu üzerinde çalışıyoruz. Cevabı merakla beklenen soru şu ki eğer Afgan uzlaşısını gerçekten güçlendirmek istiyorsak, bunu yapmanın zamanı geldi" ifadesini kullandı.

Yaptırımların kaldırılması noktasında temsilciler listesinin henüz hazırlanmadığını dile getiren Kabulov, "New York'ta meslektaşlarımız liste üzerinde çalışacak" bilgisini paylaştı.

SIRADAKİ HABER