Rusya’da Rojava diplomasisi

Bir grup Kürt yazar ve akademisyen, Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov ile bir araya geldi.

© K24
Rusya’da Rojava diplomasisi

Görüşmenin, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın daveti üzerine gerçekleştiği öğrenildi.

K24 Moskova muhabiri, Kürt heyetinin, Batı Kürdistan’daki (Rojava) sorunları görüşmek üzere Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov ile görüştüğünü aktardı.

Kürt akademisyen Ekrem Önen, Mihail Bogdanov ile gerçekleştirdikleri toplantıyı K24’e değerlendirdi.

Önen, Bogdanov ile Rojava ve Kürtlerin içinde bulunduğu durum üzerinde konuştuklarını söyledi.

Görüşmede Rusya’nın tutumunun olumlu olduğunu vurgulayan Önen, “Rusya’nın Rojava’daki Kürt taraflarını bir araya getirmeye hazır olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Rusya hem Kürtlerle Esad, hem de Kürtlerle Suriye muhalefeti arasında arabulucu olmak istiyor” dedi.

Görüşmede yer alan Ahmed Ali de Rusya’nın bölgede önemli bir devlet olduğunu belirterek, Rojava’daki sorunların çözümü konusunda yardım istediklerini ifade etti.

Ali, Bogdanov’dan gerek Kürtlerin kendi aralarında gerekse Kürtlerle Suriye rejimi arasında etkin rol oynamasını istediklerini söyledi.

Ahmed Ali, “Rusya’dan, daha önce sundukları ve içinde federal bir Suriye’nin öngörüldüğü anayasa projesinin hayata geçirilmesini ve Kürtlere otonomi hakkının tanınmasını istedik. Öyle ki Kürtler bir daha Suriye’de ezilmesin” diye konuştu.
K24 - MOSKOVA

SIRADAKİ HABER