Şam'dan BM'ye mektup: Türkiye'nin Suriye'ye askeri müdahale yapması savaş suçuna denktir!

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin topraklarına yapacağı herhangi bir askeri müdahalenin 'savaş suçu'na denk olacağını ifade etti.

© AFP
Şam'dan BM'ye mektup: Türkiye'nin Suriye'ye askeri müdahale yapması savaş suçuna denktir!

Devlet haber ajansı SANA'ya göre çarşamba günü Şam, Birlemiş Milletler Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi'ne bir bir mektup göndererek Türkiye'nin hamlelerinin ''meşru olmadığını'' belirtti. 

Ajans üzerinden yapılan açıklamaya göre Suriye, ''Bunlar savaş suçu ve insanlığa karşı işlenmiş suça denktir'' değerlendirmesinde bulundu.

Ankara, 2016'dan bu yana Suriye'nin kuzeyine üç farklı askeri harekât düzenledi. Şam, operasyonları ülkenin egemenliği ve toprak bütünlüğüne müdahale olarak görüyor.

Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilerin karşısına çıkan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Güney sınırlarımız boyunca

30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları atmaya yakında başlıyoruz

Ülkemize ve güvenli bölgelerimize sık sık yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar, harekat önceliğimizdeki alanlar başında yer almaktadır

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz, bu operasyonlar inşallah başlayacaktır'' demişti.

Erdoğan, gerekli görüşmelerin perşembe günkü Milli Güvenlik Kurulu toplantısında yapılacağını bildirmişti.

SIRADAKİ HABER