Şam: Ülkenin hava sahasını ihlal eden her uçağı vururuz

Suriye ordusu, hava savunma sistemlerinin ülkenin hava sahasını ihlal eden her uçağı vuracaklarını duyurdu.

© AFP
Şam: Ülkenin hava sahasını ihlal eden her uçağı vururuz

Suriye silahlı kuvvetleri komuta merkezinden yapılan açıklamada, hava savunma birliklerine, ülkenin hava sahasını yasalara aykırı olarak ihlal eden hava araçlarına doğrudan ateş açma emri verildiği belirtildi.

​Açıklamada, “Suriye’nin hava sahasını ihlal eden her uçak, bizim semalarımızda bulunmasına izin verilmeyen düşman hedefi olarak değerlendirilecek. Tespit edilir edilmez takip edilecek ve hava sahamızı ihlal eder etmez yok edilecek” ifadelerine yer verildi.

ERDOĞAN: OPERASYON AN MESELESİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'nin Türkiye ile Rusya'nın üzerinde uzlaştığı Soçi Mutabakatı'nda belirlenen gerginliği azaltma bölgesi dışına çekilmesi için Şubat ayı sonuna kadar süre tanımıştı.

Erdoğan, 19 Şubat günü partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada İdlib'te rejim güçlerine karşı askeri operasyonun "an meselesi" olduğunu kayda geçirmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan 20 Şubat'ta yapılan açıklamada, Türkiye'ye uyarı içeren bir dil kullanılması dikkat çeken bir gelişme oldu.

Bu gelişmeler, Şubat ayı sonuna yaklaşıldıkça tarafların daha sık karşı karşıya gelebileceklerini, diplomatik bir orta yolda buluşulmaması durumunda da gerilimin farklı boyutlara gidebileceği değerlendirmelerini beraberinde getiriyor.

SIRADAKİ HABER