Sarraj hükümeti ateşkes görüşmelerini askıya aldı

Libya'da General Hafter'e bağlı birliklerin Trablus limanına yönelik saldırısının ardından Ulusal Mutabakat Hükümeti ateşkes görüşmelerini askıya aldı. Trablus, "bombalar altında barış sağlanamaz" açıklamasında bulundu.

© AFP
Sarraj hükümeti ateşkes görüşmelerini askıya aldı

Libya’daki Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti, ülkenin doğusuna hâkim güçler tarafından Trablus limanına dün yapılan saldırının ardından Cenevre’deki ateşkes görüşmelerini askıya aldığını duyurdu.

Libya’nın uluslararası toplum tarafından tanınan Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti ile General Halife Hafter’e bağlı ülkenin doğusuna hakim Libya Ulusal Ordusu’nun temsilcileri, ateşkes sağlamak için Birleşmiş Milletler ev sahipliğinde yapılan görüşmelerin ikinci turu kapsamında Cenevre’de bulunuyordu. Görüşmeler, Berlin’de yapılan Libya Konferansı’nda alınan ateşkes kararının kalıcılığını sağlamayı hedefliyordu.
 
Libya Ulusal Ordusu dün Trablus limanında bulunan ve Türkiye’den silah getirdiğini iddia ettiği bir gemiye saldırdığını ve cephaneliğin vurulduğu bildirdi. Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından yapılan açıklamada ise saldırıda üç sivilin hayatını kaybettiği ve beş kişinin yaralandığı belirtildi. Trablus hükümeti, dört füze atıldığını kaydetti.

Bu saldırı üzerine Ulusal Mutabakat Hükümeti, “saldırgana güçlü karşılıklar verilene kadar” ateşkes görüşmelerine katılımın askıya alındığını duyurdu. Açıklamada, “uygun zamanda saldırıya güçlü karşılık vereceğiz” denildi. Ayrıca, kalıcı ateşkes sağlanamadığı sürece görüşmelerin bir anlamının olmadığı ve “bombalar altında barışın sağlanamayacağı” ifade edildi.

Libya’nın kamu petrol şirketi NOC da saldırı nedeniyle limandaki bütün gemileri boşalttığını duyurdu. NOC saldırıda kullanılan füzelerin limana demirli patlayıcı bir madde olan sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) gemisi yakınına isabet ettiğini bildirdi. (DW Türkçe)

SIRADAKİ HABER