Savunma Bakanı Karrenbauer, Almanya Kuzey suriye’ye asker göndermeye hazır

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Kuzey suriye sınırında uluslararası güçlerin kontrolünde bir güvenli bölge kurulması önerisini NATO dışişleri bakanları toplantısında da dile getirmesinin ardından Alman ordusunun bu bölgeye 2 bin 500 asker göndermeye hazır olduğu ileri sürüldü.

© DPA
Savunma Bakanı Karrenbauer, Almanya Kuzey suriye’ye asker göndermeye hazır

Alman Bakan Annegret Kramp-Karrenbauer, Kuzey suriye  ile Türkiye sınırında oluşturulacak “uluslararası güvenli bölge” planını NATO’ya sundu. Bakan Kramp-Karrenbauer, bu sınırın sadece Rusya ve Türkiye’nin kontrolüne bırakılmaması gerektiğini belirterek “Mevcut durum tatmin edici bir çözüm değil” dedi.

Alman basınına göre ise Almanya Genelkurmay Başkanlığı, oluşturulması planlananan güvenli bölge için, uluslararası bir karar alınması halinde 2 bin 500 asker göndermeyi planlıyor.

Haberlerde, Birleşmiş Milletler veya çok uluslu bir gücün bölgede güvenliği sağlaması halinde Almanya bu uluslararası gücün komutasını üstlenebilecek.

Almanya Genelkurmayı’na göre planlanan güvenli bölge 40 kilometre uzunlukta 30 kilometre derinlikte olacak. Alman askeri yetkililer ise bölgeye gönderilecek taburda gözcü, özel tim, zırhlı birlikler, obüsler, ağır silahlar, mayın temizleyicilerin yer alacağını belirtiyor.

Ayrıca Alman ordusu Tornado keşif uçakları ve Eurofighter jetleri ile bu güce hava desteği vermeye de hazır.

Almanya’nın önerisine destek veren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, “NATO müttefiklerinin teklif getirmesi olumlu. Bu tip tekliflerle ilerlenebilir ve politik kalıcı çözümler üretilebilir” ifadelerini kullanmıştı.

Belçika Savunma Bakanı Didier Reynders de, “Haritada değişiklikler olmuş. Önce durumun gözlenmesi ve ona göre adım atılması gerekir” dedi.

Ancak Rusya, Rojava’da NATO’nun dahil olduğu bir güvenli bölge planına karşı çıkıyor.

SIRADAKİ HABER