Sayıları pandemide 10 katına çıktı, Batı'nın projesi olarak gördükleri Alman devletini tanımıyorlar: Hükümeti devirme planı yapan 'Reichbürger' hakkında ne biliyoruz?

© TWITTER
Sayıları pandemide 10 katına çıktı, Batı'nın projesi olarak gördükleri Alman devletini tanımıyorlar: Hükümeti devirme planı yapan 'Reichbürger' hakkında ne biliyoruz?

Reichbürger, veya Türkçe çevirisiyle "Krallığın Vatandaşları",  bu haftaya kadar Almanya'da pek de ciddiye alınmayan bir aşırı sağcı bir gruptu. Yıllardır var olan topluluk, birçok kişi tarafından "üşütük" ve "zararsız" olarak nitelendiriliyordu.

Çarşamba günü Almanya'da savcılar ve istihbarat yetkilileri, grubun hükümeti devirip ardından Başbakan'ı öldürme planı yaptığını ortaya çıkardıktan sonra Reichbürger ve aşırı sağın oluşturduğu tehdit su yüzüne çıktı. New York Times'ın değerlendirmesine göre Koronavirüs ve aşılar konusundaki komplo teorileriyle güçlenen Reichbürger'in ciddi bir terör tehdidi haline geldiği anlaşıldı.

Grubun darbe planının ortaya çıkmasıyla tutuklananların arasında bir hakim, doktor, pilot, klasik tenör ve 3 polis memuru bulunuyor. Tutuklananlardan 15'ini ise eski ve mevcut askerler ile silahlara erişimi olan yedek kuvvet mensupları oluşturuyor. Bulgulara göre eski Alman kraliyet ailesinden gelen bir "prens" devletin yeni başı ilan edilecek ve aşırı sağcı bir parlamento göreve başlayacaktı. Aşırı sağcı grup üyeleri, hükümeti devirme planlarını yürürlüğe soktukları sırada elektrik ağını sabote etmeyi planlıyorlardı. 

Almanya, 2. Dünya Savaşı sonrası en büyük terörle mücadele operasyonlarından biri olan bu baskınları, Reichbürger'i aylarca gözlemledikten sonra yaptı. 

Reichbürger, mevcut Alman devletini "tanımıyor". Alman devleti verilerine göre grubun üye sayısı ilk pandemi kapanmasından bu yana 2 binden yaklaşık 21 bine yükseldi. 

Aşırı sağ ve komplo teorileri üzerine çalışmalar yapan Berlin merkezli araştırma şirketi CeMAS'tan Miro Dittrich, New York Times'a yaptığı açıklamada, "Tehlikeli olan tek şey bu grubun içinde silahlı ve eğitimli asker ve polis mensupları olması değil. Almanya'da silah ruhsatı alanların sayısı arttı ve bu gruptakilerin birkaçında ruhsat vardı" dedi.

Çarşamba günü baskın yapılan 50 ila 150 arasında dairede polis ve istihbarat yetkilileri şunların bulunduğunu söyledi: "Silahlar, elektroşok cihazlar, gece görüş gözlükleri, arbaletler, bıçaklar, çatışma kaskları ve hatta kılıçlar". 

Bulunan dosyalar arasında grubun "düşman" olarak nitelediği siyasetçi ve gazetecilerden oluşan bir liste de var. Listede düşman olarak Başbakan Olaf Scholz ve Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock'un da ismi yer aldı. 

Bu haftanın dışında; Reichbürger, 2 yıl öce düzenlenen aşı karşıtı protestolar sırasında Parlamento binasına girmeye çalışanların da arkasındaydı. Öte yandan grubun bu senenin başında Sağlık Bakanı'nı kaçırıp bir darbe tetikleme planı da yaptığına inanılıyor. 

Almanya'da akademisyenlik yapan Hajo Funke, "Reichbürger çoğunlukla güvenlik yetkilileri tarafından ciddiye alınmıyordu. E tabii artık durum böyle değil" dedi.

'
Prens' Heinrich XIII, çarşamba günü gözaltına alınırken.
Reichsbürgerr, onu ülkenin başına geçirmek istiyordu

Reichbürger, Almanya'da 2. Dünya Savaşı sonrası kurulan cumhuriyetin bağımsız bir devlet değil; kazanan Müttefik ülkeler tarafından kurulmuş bir "yapı" olduğuna inanılıyor. 

Reichbürger'in kurucusunun 1980'lerde bir grevde yer aldıktan sonra kovulan demiryolu işçisi Wolfgang Ebel olduğuna inanılıyor. Ebel'in memur olmak için açtığı davalar sırasında kendisine "Krallığın Başbakanı" demeye başladığı belirtildi. Ebel, insanlara kimlik kartları ve pasaportlar satmaya başladı.

Reichbürger, pandemi dönemine kadar daha çok üyelerinin vergi ödemeyi reddetmesi ve kendi kimliklerini kullanmaya çalışmalarıyla gündeme geliyordu. 

SIRADAKİ HABER