'Seçime müdahalenin AB-Türkiye ilişkileri açısından sonuçları olur'

Sosyalistler ve Demokratlar: YSK'nin HDP'lileri başta aday olarak kabul edip ve seçildiklerinde yerlerine başka parti adayını seçmesi nasıl mümkün olur?

© AFP
'Seçime müdahalenin AB-Türkiye ilişkileri açısından sonuçları olur'

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) en büyük ikinci grubu Sosyalist Grup, 31 Mart yerel seçim sonuçlarıyla ilgili yaşanan tartışmalar hakkında bir açıklama yaptı. 

Sosyalistler & Demokratlar Grubu Parlamenteri ve AB Türkiye Raportörü Kati Piri, grubu adına yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

"Seçim sonuçları sadece arzu edilen aday kazandığında tanınıyormuş gibi görünüyor. Yalnızca muhalefet partisi CHP'nin adayının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanması iktidardaki AKP tarafından sorgulanmıyor, şimdi de seçilmiş HDP'li belediye başkanları mazbatalarından mahrum bırakılarak seçimlerde ikinci olan başka partiden adaya belediye başkanlığı veriliyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun bu kişileri en başta aday olarak kabul edip ve daha sonra seçildiklerinde ise yerlerine başka parti adayını seçmesi nasıl mümkün olur? Bu, demokrasi ve seçim sonuçlarına saygı duymaktan çok uzak bir durum. S&D Grubu, seçilen tüm belediye başkanlarına mazbatalarının verilmesini talep ediyor.   

AB-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ AÇISINDAN SONUÇLARI OLUR

Geçtiğimiz ay Avrupa Parlamentosu, hukukun üstünlüğünde görülen gerileme nedeniyle Türkiye ile katılım müzakerelerinin resmi olarak askıya alınmasını öngören bir kararı kabul etti. Birden fazla partinin ülkenin her yerinde belediye kazanabildiği bu yerel seçimlerin ilk sonuçları, Türkiye demokrasisinin hâlâ hayatta olduğunu göstermişti ki bundan mutlu olmuştuk. Ancak Türkiye makamları belediye başkanlarını görevlerinden keyfi bir şekilde almaya başlarlarsa veya muhalefet partilerinin elde ettiği seçim sonuçlarını tanımazsa, bunun AB ile Türkiye arasındaki gelecekteki ilişkiler açısından sonuçları olur." (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER