Seçimleri 'hileli' ilan eden Trump’ın ses kayıtları ortaya çıktı

Washington Post gazetesi, ABD’de gündemi değiştirecek bir ses kaydına ulaştı.

© AP
Seçimleri 'hileli' ilan eden Trump’ın ses kayıtları ortaya çıktı

ABD Başkanı Donald Trump’ın rakibi Joe Biden’a kaybettiği 3 Kasım seçimlerinin ardından Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperer’dan sonuçları tersine çevirecek oylar bulmasını istediği ortaya çıktı. Washington Post gazetesinin yayımladığı ses kaydı, ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhuriyetçi Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperger arasında cumartesi günü geçen bir telefon görüşmesine ait.

ABD'de 3 Kasım'da gerçekleştirilen 59. Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin adayı Joe Biden, Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump karşısında ipi göğüsledi. 20 Ocak'ta yemin edecek olan Biden görevi devralmak için adeta gün sayıyor.

Devir teslim törenine yalnızca günler kalmış olmasına rağmen Trump'ın yenilgiyi kabul ettiği tam olarak söylenebilmiş değil. Koltuğu bırakmaya hevesli olmayan Trump hileli olarak nitelediği seçimler için davalar açsa da, Yüksek Mahkeme'den defalarca eli boş döndü.

Hukuk önünde yolları tüketen Trump, işleri farklı bir boyuta taşıdı. Başkan Trump’ın seçimin en kritik eyaletlerinden Georgia’yla ilgili ses kayıtları ortaya çıktı. Washington Post gazetesinin ele geçirdiği ve ABD’nin gündemine oturan ses kayıtlarında Trump’ın, eyaletin en üst düzey seçim yetkilisi Brad Raffensperger’le görüşmesi yer alıyor.

‘KAYBETME İHTİMALİM YOK’

Trump, Raffensperger’den 11 bin 779 oy farkla kaybettiği eyalette sonucu değiştirmeye yetecek sayıda oy bulmasını istiyor.

2 Ocak’ta yapılan görüşmeye ait yaklaşık 1 saatlik kayıtta Trump, Raffensperger’in üzerinde baskı kurmaya çalışarak, “Sadece yeniden hesapladığınızı söyleyin, bunda yanlış bir şey yok. Georgia’yı kaybetmiş olma ihtimalim yok, bu olmuş olamaz. Yüzbinlerce oyla kazandık” ifadelerini kullanıyor.

‘CEZA GEREKTİREN BİR SUÇ’

Seçim sonuçlarının doğru olduğunu savunan ve Trump’ın talebini geri çeviren Raffensperger, “Sayın Başkan, buradaki sıkıntı elinizdeki verilerin yanlış olması” diye karşılık veriyor.

Bu cevaba üstü kapalı bir tehditle yanıt veren Başkan Trump ise, “Neler yapıldığını biliyorsun ve bunu rapor etmiyorsun. Bu ceza gerektiren bir suç. Bunun olmasına izin veremezsin. Bu senin ve avukatın için büyük bir risk” diyor.

GÜNDEM OLDU

Washington Post’un ses kayıtlarını yayınlamasının ardından sosyal medyada konu #trumptapes etiketiyle trend oldu. Bazı Cumhuriyetçi taraftarlar oyların akıbetini sordu.

SIRADAKİ HABER