Serrac, Libya'da ateşkes talimatı verdi

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es Serrac, ülkedeki tüm askeri güçlere ateşkes talimatı verdi. Serrac, 'fiili bir ateşkes için Sirte ve Cufra'nın silahtan arındırılmış bölgeler olması gerektiğini' söyledi.

© AFP
Serrac, Libya'da ateşkes talimatı verdi

Anadolu Ajansı’nın haberinde, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es Serrac’ın, ülkedeki tüm askeri güçlere derhal ateşkes ve askeri operasyonların durdurulması talimatı verdiği aktarıldı.

Serrac’ın ‘fiili bir ateşkes için Sirte ve Cufra’nın silahtan arındırılmış bölgeler olması gerektiğini’ söylediği belirtildi. (AA)

Petrol saha ve limanlarında üretimin yeniden başlaması gerektiğini vurgulayan Serrac, petrol gelirlerinin ‘Ulusal Petrol Kurumu’nun (NOC) Merkez Bankası’ndaki özel hesabına yatırılmasını, Berlin Konferansı’ndan çıkan kararlar doğrultusunda kapsayıcı siyasi düzene ulaşana ve Birleşmiş Milletler (BM) ve BM Libya Destek Misyonu’nun yardımlarıyla şeffaf ve iyi bir yönetimin sağlanana kadar bu gelirlerde hiçbir tasarrufta bulunulmamasını’ istedi.

Son olarak Serrac, başkanlık konseyi ve genel seçimlerin gelecek mart ayında yapılması çağrısında bulundu. (AA)

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2020, 13:23
SIRADAKİ HABER