Sezar Yasası: ABD'den Esad ve eşi de dahil 39 isme yaptırım kararı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve eşi de dahil olmak üzre 39 isme yaptırım uygulanacağını açıkladı. Pompeo, "Önümüzdeki aylarda daha fazla yaptırım uygulanacak" ifadelerini kullandı.

© AFP 2020
Sezar Yasası: ABD'den Esad ve eşi de dahil 39 isme yaptırım kararı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ‘Sezar Yasası’ kapsamında içlerinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve eşi Esma Esad’ın da bulunduğu Suriye hükümetiyle ilişkili 39 kişiye yaptırım uygulanacağını duyurdu.

Pompeo, yaptırımların ‘Esad rejimini, savaşı sürdürmek ve Suriye halkına karşı kitlesel mezalimlerde bulunmak için kullandığı gelirden mahrum bırakmak amacıyla yapılan uzun süreli ekonomik ve siyasi baskı kampanyasının başlangıcı’ olduğunu söyledi.

Geçen yıl aralık ayında ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanan Sezar Yasası’yla ilgili açıklamasında Pompeo, “Önümüzdeki aylarda daha fazla yaptırım uygulanacak” dedi. Pompeo ayrıca önümüzdeki günlerde Esad’ı destekleyen çok sayıda başka kişi ve kuruluşu hedefleyen yeni yaptırımların açıklanacağını aktardı. (Kaynak: Sputnik)

SIRADAKİ HABER