Soykırım tasarısı İtalya Parlamentosu'ndan geçti

Koalisyon hükümetinden 'Ermeni soykırımını resmi olarak tanıması ve bunu uluslararası alanda savunmasını' isteyen önerge, 43 çekimsere karşı 382 evet oyuyla kabul edildi.

© REUTERS
Soykırım tasarısı İtalya Parlamentosu'ndan geçti

İtalya Parlamentosu'nun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nde, 1915 olaylarını “Ermeni soykırımı” olarak tanımasını talep eden önerge kabul edildi. 

Koalisyon hükümetinden Ermeni soykırımını resmi olarak tanıması ve bunu uluslararası alanda savunmasını isteyen önerge, 43 çekimsere karşı 382 evet oyuyla kabul edildi. Karşı oyun çıkmadığı önergeye sadece muhalefetteki sağ görüşlü Forza İtalia partisinin milletvekilleri çekimser oy verdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, önergeye tepki gösterdi. Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "İtalya Parlamentosu’nun tarihimizi çarpıtma ve politize etme çabasını en sert biçimde kınıyoruz. Bu kısır, düşmanca ve müessif bir yaklaşımdır. Birbirimizin anılarına saldırmak yerine hep birlikte gerçeğin hikayelere üstün gelmesini sağlamalıyız”. dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da "İtalyan Parlamentosu'nun sözde soykırım kararı tarihi gerçekleri yok sayan ve yeni husumet tohumları eken bir karardır. Cumhurbaşkanımızın ortak tarih komisyonu çağrısını yok sayan ve siyasi popülizmi körükleyen bu yaklaşımları şiddetle reddediyoruz." ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ) 

SIRADAKİ HABER