Stoltenberg’den Türkiye mesajı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Türkiye'nin, sadece terörle ilgili değil, belirli konulardaki açık endişelerini de ele alıyoruz. Bu yüzden Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'i yeni üyeler olarak kabul etmesini sağlayacak şekilde çözüm bulma konusunda çalışıyoruz" dedi.

© REUTERS
Stoltenberg’den Türkiye mesajı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın başkenti Brüksel’de NATO karargahında düzenlenen NATO Savunma Bakanları toplantıları sonrasında basına açıklamalarda bulundu.

Savunma bakanlarının, 2 hafta sonra İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılacak NATO Zirvesinin hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Stoltenberg, “Zirvede, daha tehlikeli ve daha rekabetçi bir dünyada NATO’yu daha güçlü ve atik hale getirmek için kararlar alacağız. Madrid Zirvesinin, özellikle beş kilit alanda olmak üzere önemli kararların yer aldığı dönüştürücü bir zirve olacağından eminim. Başkan (Volodimir) Zelenski’nin zirvemize katılacak olmasından memnuniyet duyuyorum” dedi.

“YENİ BİR NATO STRATEJİK KONSEPTİ”

Rusya, ortaya çıkan zorluklar ve ilk kez de Çin konusunda NATO’nun tutumunu belirleyen yeni bir NATO Stratejik Konsepti üzerinde karar vereceklerini ifade eden Stoltenberg, bu kapsamda Asya-Pasifik ortakların liderlerinin ilk kez zirveye katılmalarını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

“UKRAYNA İÇİN KAPSAMLI BİR NATO YARDIM PAKETİ HAZIRLIYORUZ”

Dün ve bugün yapılan bakanlık toplantılarında, bahsi geçen alanların çoğunda ilerleme kaydedildiğini ifade eden Stoltenberg, şöyle konuştu:

* “Dün gece Ukrayna Savunma Bakanı (Oleksii) Reznikov ile görüştük. NATO müttefikleri ve ortakları Ukrayna’ya eşi görülmemiş bir destek sağlıyor. Böylece (Ukrayna) Moskova’nın saldırganlığına karşı kendini savunabilir.

* Müttefikler artık çok ihtiyaç duyulan ağır silahlar ve uzun menzilli sistemler de dahil olmak üzere ek yardım duyurdu. Ayrıca ülkeyi daha uzun vadede destekleme planlarını da görüştük.

* Ukrayna’nın NATO ile birlikte çalışabilirliğini geliştirmesine, Sovyet döneminden modern NATO ekipmanına geçişine ve güvenlik kurumlarını daha da güçlendirmesine yardımcı olmak üzere Ukrayna için kapsamlı bir NATO yardım paketi hazırlıyoruz.

* Dün, 40’tan fazla ülke – NATO müttefikleri ve ortakları – ABD liderliğindeki Ukrayna Destek Temas Grubu toplantısına katıldı ve Ukrayna’nın meşru müdafaa hakkını korumaya devam edeceğini taahhüt etti.”

GÜRCİSTAN, İSVEÇ, FİNLANDİYA VE AB DE KATILDI

NATO Savunma Bakanları toplantısına Gürcistan, Finlandiya, İsveç ve Avrupa Birliği’nin (AB) de katıldığını söyleyen Stoltenberg, “Tüm ülkelerin dış müdahale olmaksızın kendi yolunu seçme hakkına sahip olduğunu açıkça belirttik. Rusya’nın saldırganlığı oyunun kurallarını değiştiriyor. Dolayısıyla NATO, güvenilir caydırıcılık ve güçlü savunma sağlamalıdır” dedi.

Ayrıca bugün bakanların, NATO’nun gelecekteki tutumunun ölçeğini, NATO’nun mevcudiyetini, yeteneklerini ve hazır bulunurluğunu güçlendirecek tüm alanlarda nasıl adımlar atılabileceğini ele aldığını açıklayan Stoltenberg, “Bu, ittifakımızın doğu kısmındaki savaş gruplarımızı güçlendirmek için daha fazla NATO ileri konuşlu muharebe oluşumları, daha fazla hava, deniz ve siber savunmanın yanı sıra önceden konumlandırılmış ekipman ve silah stokları, daha fazla hazır durumda daha fazla kuvvet ve çok daha hızlı takviye sağlamak için belirli müttefiklerin savunmasına önceden atanmış belirli kuvvetler içeren yeni bir kuvvet modeli anlamına geliyor” diye konuştu.

“ÇÖZÜM BULMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Stoltenberg, Ukrayna’da kalan tahılın çıkarılması konusunda Türkiye'nin çaba gösterdiğini belirterek, “Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Ukrayna’da mahsur kalan tahılı çıkarmak için çözüm bulma çabalarını takdir ediyorum” dedi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği sürecindeki görüşmelerde Türkiye’nin beklentilerinin karşılanmasına yönelik çözüm bulma sürecinin devam ettiğini ifade eden Stoltenberg, “Türkiye’nin, sadece terörle ilgili değil, belirli konulardaki açık endişelerini de ele alıyoruz. Bu yüzden Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’i yeni üyeler olarak kabul etmesini sağlayacak şekilde çözüm bulma konusunda çalışıyoruz. Türkiye’nin açık sınır politikasından yana olduğunu düşünüyorum. Ancak bazı özel konularda Finlandiya, İsveç ve yakın müttefikimiz Türkiye ile istişarelerde bulunuyoruz. Amacım en kısa zamanda bir çözüm bulmak” dedi.

“BAKANLAR, KARARLARIMIZA KAYNAK SAĞLAMANIN ÖNEMİNİ DE TARTIŞTILAR”

Caydırıcılık ve savunmanın önemli ölçüde güçlendirilmesinin güvenlik için gerekli olduğunu vurgulayan Stoltenberg, “Bu bedavaya gelmiyor. Dolayısıyla bakanlar, kararlarımıza kaynak sağlamanın önemini de tartıştı. Avrupa ve Kanada’da art arda yedi yıl savunma yatırımlarının arttığını gördük. Müttefikler ayrıca NATO konuşlandırmalarına ve tatbikatlarına katkıda bulunuyor ve beşinci nesil uçaklar ve gelişen teknolojiler dahil olmak üzere daha üst düzey yeteneklere yatırım yapıyor” dedi.

SIRADAKİ HABER