Suriye'den Trump'ın Golan açıklamasına tepki

Suriye, ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail'in Golan Tepeleri'ndeki "egemenliğini" tanıyacakları yönündeki açıklamasını kınadı.

© AFP
Suriye'den Trump'ın Golan açıklamasına tepki

Suriye'nin resmi ajansı tarafından verilen bilgiye göre, Trump'ın ifadelerini "sorumsuzca" olarak niteyen Şam yönetimi, "ABD'nin Golan Tepeleri ile ilgili tutumu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını arsızca ihlal etmektir" açıklamasında bulundu.

Açıklamada, "Golan Tepeleri ABD Başkanının sözlerini ne olursa olsun Arap ve Suriye toprağıdır" denildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da, Trump’ın Golan Tepeleri’nde İsrail’in hakimiyetini tanımanın vakti geldiği yönündeki ifadeleriyle uluslararası hukuku doğrudan ihlal ettiğini söyledi.

Diğer yandan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt da, Golan'ın Suriye toprağı olduğunu vurgulayarak ABD'yi böyle bir adımdan uzak durmaya çağırdı.

Ayrıca Türkiye'de Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Trump'ın açıklamasına tepki gösterdi.

İran da, İsrail'in Golan Tepeleri üzerinde egemenliğinin tanınmasını yasa dışı ve 'kabul edilemez' olarak değerlendirdi.

ERDOĞAN: ASLA İZİN VERMEYİZ, VEREMEYİZ

Trump’ın kararına tepki gösteren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, “Dün ABD Başkanı Trump'ın Golan Tepeleri ile ilgili talihsiz açıklaması bölgeyi, yeni bir krizin eşiğine getirmiştir. 1967'den bu yana İsrail'in altında bulunmaktadır. Sadece bölgedeki Arapları değil Türkmenleri de kendi toraklarından göçe zorlamıştır. Böyle bir hassas meselede sessiz kalması düşünülemez. Golan Tepeleri'nin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz veremeyiz” dedi.

SIRADAKİ HABER