Suriye satrancında kritik hamleler

ABD Başkanı Donald Trump’ın iki hafta önce Suriye’den çekilme kararıyla birlikte Ankara’nın, Washington ile Moskova arasında denge politikası izlemeye başladığı belirtiliyor.

Suriye satrancında kritik hamleler

Uzmanlar, Türkiye’nin, ABD’de gerçekleşecek olan toplantıdan önce Rusya’yı ziyaret etmesini sürpriz olarak değerlendirirken, ziyaretin Fırat’ın doğusuna yönelik olası bir operasyon için bir hamle olduğu ifade ediliyor.

Bazı uzmanlar da ABD’nin Suriye’de boşaltacağı yerleri Rusya’nın Esad rejimine ait birliklerini yerleştirme ısrarının, Ankara ile Moskova’yı karşı karşıya getirebilme ihtimalinin olduğunu savunuyor.

K24’e konuşan Akademisyen Dr. Can Baydarol, son günlerde Suriye’de sanki bir santraç oyununun oynandığını ifade ederek, aktörlerin hamle üzerinde hamle yaptığını söyledi.

Baydarol, “Çavuşoğlu’nun Moskova ziyaretinden önce Minbic’in Suriye rejimine teslim edildiğine dair haberler, bu oyunu gösteriyor. Türkiye Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunduğunu söylüyor ama YPG’nin burada kalması Türkiye için bir operasyon sebebidir. Ankara’nın Washington’dan önce Moskova’yı ziyaret etmesi bir sürpriz oldu ve zaten bölge de herhangi bir boşluğu kaldıramayacak durumda. Türkiye sahada Rusya gibi bir ülke ile karşı karşıya gelmek istemiyor” dedi.

K24’e konuşan Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Suriye Çalışmaları Koordinatörü Oytun Orhan da Türkiye’nin Rusya ile gerçekleştirdiği görüşmelerin çok kritik olduğunu söyledi.

Orhan, “Türkiye ile Rusya önemli konular üzerinde anlaştıkları taktirde, meselenin hangi boyuta geldiği konusunda Şam ile Ankara arasında bir koordinasyonun oluşması ihtimali var. Ama Rusya’nın, ABD’nin çekileceği bölgelere rejimi askerlerinin yerleşeceği ısrarı olursa ve burada YPG’nin korunması söz konusu olursa o zaman Rusya ile Türkiye’nin Astana’da geliştirdikleri ittifak bir krize sebep olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak k24

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2018, 13:44
SIRADAKİ HABER