Suudi Arabistan'da sokağa çıkma yasağıyla ilgili yeni karar

Suudi Arabistan'da yeni tip coronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında geçen hafta bazı illere getirilen sokağa çıkma yasağının yeni bir emre kadar ülke geneline yayılması kararlaştırıldı.

© SPA
Suudi Arabistan'da sokağa çıkma yasağıyla ilgili yeni karar

İçişleri Bakanlığı, bu karara gerekçe olarak son günlerde virüs taşıyan hasta sayısındaki artışı gösterdi.

Geçen hafta, salgınla mücadele kapsamında Riyad, Tebuk, Ed-Demmam, Ez-Zahran, El-Hefuf, Cidde, Taif, El-Katif ve El-Hubar illerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Söz konusu kentlerde, sağlık kurumları, eczaneler ve temel gıda ürünleri satılan dükkanlar dışında tüm ticari faaliyet ve hareketin yasaklanırken, bu kentlerde yaşayanların evden çıkışlarına zaruri ihtiyaçlarını temin için kısıtlı bir alanda izin verilmişti.

Suudi Arabistan, son olarak salgının devam etmesi durumunda, ramazanda teravih namazlarının askıya alınmasının muhtemel olduğunu duyurmuştu. Riyad, coronavirüs salgınından korunma kapsamında 18 Mart'ta ülkede cemaatle namaz kılınmasını askıya almıştı

Nüfusu 30 milyonu bulan Suudi Arabistan’da şu ana kadar 4 binin üzerinde virüs taşıyan hasta tespit edilirken, 52 kişi hayatını kaybetti.

SIRADAKİ HABER