Suudi Arabistan umre ziyaretlerini durdurdu

Suudi Arabistan, coronavirüs nedeniyle vatandaşlarının ve ülkede ikamet edenlerin umre ziyaretlerini geçici olarak durdurdu.

© REUTERS
Suudi Arabistan umre ziyaretlerini durdurdu

Reuters haber ajansının Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı yetkilisine dayandırdığı habere göre, Suudi Arabistan vatandaşları için de Umre ziyaretleri askıya alındı.

Geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı "Sağlık otoritelerinin tavsiyesi ve virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla alınan koruyucu tedbirler kapsamında, Umre ya da Mescid-i Nebevi ziyareti için Suudi Arabistan'a girişlerin geçici olarak askıya alınmasına karar verilmiştir" açıklamasını yapmıştı.

Diğer yandan Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, önceki gün ülkede ilk kez yeni tip coronavirüs (Covid-19) vakası tespit edildiğini duyurmuştu. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada alınan ihtiyati önlemler kapsamında İran'dan gelen bir kişinin Covid-19 taşıdığının tespit edildiği belirtilmişti. 

Söz konusu kişinin Bahreyn üzerinden ülkeye geldiği ifade edilen açıklamada, Bakanlığın söz konusu kişiden numune alması için özel bir sağlık ekibi gönderdiği ve tahlil sonucunun pozitif çıktığı kaydedilmişti. 

Açıklamada, hastanın şu anda hastanede tecrit altında tutulduğu aktarılmıştı.

CORONAVİRÜS SALGININDA BİLANÇO

Çin'de ortaya çıkan yeni tip coronavirüsün (Covid-19) 4 Mart itibarıyla dünyada 93 binden fazla kişiye bulaştığı tespit edilirken, bunlardan 50 bin 984'ü iyileşti.

Covid-19 görüldüğü bildirilen ülkelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesinde yer alan bilgilere göre, yeni tip coronavirüs nedeniyle şu ana dek 3 bin 203 kişi hayatını kaybetti.

Hastalığa karşı aşı geliştirme çalışmaları sürerken, vakaların yarısından fazlasında semptomları gidermeye yönelik tedaviler başarılı oldu. Şu ana dek Covid-19 tespit edilen 50 bin 984 kişi taburcu edildi.

Salgında şu ana dek hastaların yüzde 3,4'ü hayatını kaybetti, yüzde 54,7'si iyileşti.

Salgın, enfekte vaka sayısı, can kaybı ve yayılma hızı bakımından son 20 yılda etkili olan diğer küresel coronavirüs salgınlarını geri bırakmakla birlikte, ölüm oranı bakımından daha düşük bir seyir izliyor.

Çin'den 2002-2003 yıllarında dünyaya yayılan Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS), 8 bin 96 kişiye bulaşmış ve 774 kişinin ölümüne yol açmıştı.

Suudi Arabistan'da 2012'de ortaya çıkan Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS) ise 2 bin 506 kişiye bulaşmış ve 862 kişi hayatını kaybetmişti.

Ölüm oranı SARS'ta yüzde 9,6, MERS'te ise yüzde 34 olmuştu.

SIRADAKİ HABER