Tayvan krizi: ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin uçağı havalandı, Çin savaş uçakları Tayvan Boğazı'nda uçuşa başladı!

© REUTERS
Tayvan krizi: ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin uçağı havalandı, Çin savaş uçakları Tayvan Boğazı'nda uçuşa başladı!

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin 1 Ağustos’ta başladığı Asya gezisi çerçevesinde bugün Tayvan’a da gideceği ve 3 Ağustos’ta devlet başkanı Tsai Ing-Wen ile görüşeceği yerel kaynaklarca belirtildi. Pelosi'nin Tayvan'a gittiği düşünülen uçağının havalanmasının ardından Çin uçakları Tayvan Boğazı'nda uçmaya başladı

.

Gezinin ilk durağı olarak Singapur’a giden Pelosi daha sonra Malezya’ya gitmişti.

Tayvan’da yayınlanan Liberty Times gazetesi Pelosi’nin yerel saatle bu akşam 22:20’de Taipei’de (Türkiye saatiyle 17:20) olacağını yazdı.

Flightradar24 uçuş takip sitesindeki bilgilere göre Pelosi’yi taşıyan Amerikan Hava Kuvvetleri uçağının (SPAR19) Türkiye saatiyle 10:42'de Kuala Lumpur’dan ayrıldığı görülüyor. Uçağın Tayvan'a gittiği taktirde 22:20'da adaya varması bekleniyor.

Flightradar'da uçuşu 100 binden fazla insan takip ediyor

Pelosi’nin ziyareti resmi olarak açıklandıktan sonra Çin Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları Tayvan Boğazı’nın ortasındaki medyan çizgisine tam sınırda çok sayıda uçuş yapmaya başladı. Çin Deniz Kuvvetleri’ne ait savaş gemileri de medyan çizgisinin sınırında seyretmeye devam ediyor.

Bu arada geçen hafta Singapur’daki üstünden ayrılan USS Ronald Reagan uçak gemisi, USS Antietam kruvözörü ve USNS Tippecanoe yakıt ikmal gemisinden oluşan ABD Deniz gücü de Tayvan’a ulaşmış durumda.

Tatbikat sırasındaki bir destroyerin görüntüsü (CCTV -Çin Televizyonu)

Çin-Tayvan anlaşmazlığı

Çin'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949'da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kay-şek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971'e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin'i temsil etmişti. 1950'ler ve 1960'larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti'nden Çin Halk Cumhuriyeti'ne çevirmesinin ardından 1971'de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada Pekin hükümetinin Çin'in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan'ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

Pekin yönetimi, "Tek Çin" ilkesini benimseyerek Tayvan'ın kendi topraklarının parçası olduğunu savunuyor. Çin, boğaz ve çevresindeki askeri varlığının yanı sıra Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletlerde ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2022, 13:21
SIRADAKİ HABER