Trablus havalimanı kapatıldı

Libya tezkeresinin Meclis’ten geçmesinden bir gün sonra, başkent Trablus'ta tek işleyen havalimanı roket atışları nedeniyle kapatıldı.

© AFP
Trablus havalimanı kapatıldı

AKP ve MHP oylarıyla Libya tezkeresinin Meclis’ten geçmesinden bir gün sonra kızışan savaş nedeniyle Trablus’taki son havalimanı kapatıldı. Trablus hükümetiyle savaşan General Halife Hafter güçlerinin roket atışları nedeniyle kentteki işleyen tek havalimanının kapatıldığı belirtildi. Reuters’a konuşan bir havalimanı yetkilisi, Mitiga Havalimanı’nın yakınlarına roketler atıldığını söyledi.
 
Libya’da 41 yıllık Muammer Kaddafi yönetiminin NATO destekli isyanla devrilmesinden sonra patlak veren iç savaşta, Mitiga Havalimanı birçok kez kapatılmıştı. Havalimanı son olarak, üç buçuk aylık bir kapanmanın ardından 12 Aralık’ta açılmıştı. Uçuşlar bu süreçte 200 kilometre uzaktaki Misrata’ya yönlendirilmişti.
 
Reuters ajansının haberinde, “Mitiga Havalimanı’nın kapatılması, Türkiye parlamentosunun, bu Kuzey Afrika ülkesindeki savaşın tırmanacağı endişesini derinleştirecek şekilde Libya’ya asker gönderilmesine izin vermesinden bir gün sonra gerçekleşti” denildi.
 
Halife Hafter yönetimindeki Libya Ulusal Ordusu, kısa süre önce Trablus'a giden yolları kontrolü altına aldığını açıklamıştı. Hafter'in ordusu uzun süredir Trablus'u ele geçirmeye çalışıyor.

SIRADAKİ HABER