Trump, 'acil durum' ilan etti

ABD Başkanı Trump, kararı ‘yabancı düşmanlardan’ korunmak için ilan ettiğini belirtti.

© REUTERS
Trump, 'acil durum' ilan etti

ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki bilgisayar şirketlerini "yabancı düşmanlardan korumak için" acil durum ilan ettiğini açıkladı. Başkan Trump, imzaladığı başkanlık emriyle, Amerikalı firmaların, ulusal güvenlik riski teşkil ettiğine inanılan yabancı telekomünikasyon şirketlerinin teknolojilerini kullanmalarını yasakladı. Firma isminin yer almadığı kararın hedefinin, Çin menşeli Huawei olduğuna inanılıyor.

Şirketten yapılan açıklamada ise, ABD içinde iş yapmalarının engellenmesinin, yalnızca Amerikalı tüketicileri ve firmaları etkileyeceği kaydedildi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre son aylarda aralarında İngiltere'nin de olduğu bazı ülkelerin, Huawei ürünleriyle ilgili güvenlik endişelerini olduğu ifade edilirken, Çin’in Huawei teknolojisini, casusluk için kullanabileceği öne sürülüyordu.

ÇİN FİRMALARI İÇİN ÖNLEM

Washington’ın müttefiklerine, Huawei'in 5G teknolojisini kullanmamaları konusunda baskı yaptığı biliniyor.

ABD Ticaret Bakanlığı da farklı bir önlem olarak, Huawei firmasını özel bir listeye alarak, ABD'li şirketlerin Çinli firmaya teknoloji satabilmesini federal devlet onayına bağladı.

Uzmanlar, hali hazırda gergin olan ABD - Çin ilişkilerinin bu karar sonrası daha da gerileceğini değerlendiriyor.

Huaweinin, son bir yıl içinde, iki ülke arasındaki güç mücadelesinin merkezine yerleştiği belirtiliyor.

'HUAWEİ KARARINDA' NE YAZIYOR?

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Trump'ın başkanlık emrinin, "Amerika'yı dış düşmanların, giderek artan şekilde, bilgi ve iletişim teknolojisinde kullanılan altyapıları ve servislerdeki kırılganlıkları istismar etme çabalarından korumayı amaçladığı" aktarıldı.

ABD hali hazırda, federal devlet kurumlarının Huawei ürünlerini kullanmasını yasaklamış durumda.

Avustralya ve Yeni Zelanda da, Huawei teknolojisinin 5G altyapılarında kullanılmasını engelleyen önlemler alındı.

HUAWEİ’DEN ‘ANTİ’ AÇIKLAMA

Huawei firması ise bu gelişmeler karşısında, Çin hükümetinden bağımsız olduklarını, bir tehdit yaratmadıklarını savunan açıklamalar yaptı.

Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Liang Hua, salı günü Londra'da yaptığı açıklamada, "devletlerle anti casusluk anlaşmaları imzalamaya hazır olduklarını" vurguladı.

Teknoloji firmasının merkezinde olduğu ticaret savaşı giderek gerginleşirken, Trump ve Çin lideri Şi Jinping'in Japonya'daki G20 zirvesinde buluşması bekleniyor.

SIRADAKİ HABER