Trump'dan Suriye açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, “DAİŞ Suriye'de büyük bir sorundu ve biz DAİŞ'i büyük oranda temizledik. Suriye'den tamamen çekildiğimizde DAİŞ de tamamen sona erecek” dedi.

© REUTERS
Trump'dan Suriye açıklaması

ABD merkezli haber kanalı Fox News, ABD Başkanı Donald Trump'la yılbaşı gecesi yaklaşık 10 dakika süren bir röportaj gerçekleştirdi.

Trump'a ABD'de hükümetim kapanması, Suriye'den çekilme kararı ve ABD'li Demokrat Senatör Elizabeth Warren'in 2020 seçimleri için keşif komitesi oluşturması konularında sorular yöneltildi.

Güney Karolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham'ın Suriye'den çekilme konusundaki fikrinin değiştiğiyle ilgili soruya yanıt veren Trump, şunları söyledi:

"Suriye'ye 4-5 yıl kadar önce 3-4 ay kalmak için gittik. Ve şimdi askerlerimizi ev getirme zamanı. Bunu çok iyi bir şekilde organize edeceğiz. DAİŞ Suriye'de büyük bir sorundu ve biz DAİŞ’i büyük oranda temizledik. Suriye'den tamamen çekildiğimizde DAİŞ da tamamen sona erecek.

“Bölgede askeri üslerimiz var özellikle Irak'ta. Kimse bundan bahsetmiyor. Açık konuşmak gerekirse dediğimden daha fazlasını yaptım. DAİŞ’i büyük ölçüde ortadan kaldırdık. Bu yine de işin tamamen bittiği anlamına gelmiyor. Bu zaman alacak. Birliklerimizi eve geri getirmemiz gerekiyor. Zamanı geldi."

Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, Trump’ın Suriye'den çekilme sürecine ilişkin kendisine bilmediği şeyler anlattığını ve çekilme sürecinin şu aşamada yavaşlatıldığını söylemişti.

Graham, Daha önce Trump'ın Suriye'den çekilme kararına sert tepki veren Graham, "(Trump) Bana bilmediğim birçok şey anlattı. Şu anda Suriye konusunda çok daha iyi hissetmemi sağladı. DAİŞ'in tamamen bitirileceği sözünü verdi. Henüz o noktada değiliz ama bu işi bitireceğine söz verdi" demişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2019, 13:30
SIRADAKİ HABER