Trump Destekçileri Kongre Binasına Girdi

Seçimlerde yenilgiyi kabul etmeyen Başkan Donald Trump’a desteklerini ortaya koymak için başkent Washington’a akın eden göstericiler, Kongre binası önündeki bariyerleri aştı ve bina içine girdi

© AP
Trump Destekçileri Kongre Binasına Girdi

Trump'tan Kongre binasına giren destekçilerine çağrı

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre binasına destekçilerinin girmesinin ardından yaşanan gerginliğe ilişkin Twitter'dan açıklama yaptı.

Trump, ''ABD Kongresi'ndeki herkesten barışçı olmalarını istiyorum. Şiddet yok. Bizim kanun ve nizam partisi olduğumuzu unutmayın. Yasaya uyun'' mesajını paylaştı.

Trump tansiyonun yükselmesinin ardından Twitter'dan destekçilerine, "Kongre polisimizi ve güvenlik görevlilerini lütfen destekleyin. Onlar gerçek anlamda ülkemizin tarafındalar. Barışçı olun" mesajını verdi.

Bu arada Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre üyelerinin, binadan tahliye edildiği bilgileri geliyor.

Bazı Kongre üyeleri de protestoculara dağılmaları çağrısında bulunuyor. Cumhuriyetçi senatörler Tom Cotton ve Ron Johnson, Kongre'de yaşanan şiddet olaylarının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, protestoculardan dağılmalarını istedi.

Bu arada Reuters'a konuşan bir görgü tanığı, hala Temsilciler Meclisi salonunda ve Kongre'nin katlarında olan bazı üyelerin de Kongre'nin çalışma binalarına götürüldüğünü söyledi.

Başkan Donald Trump, Washington’da eylem düzenleyen, aralarında aşırı sağcı grupların da olduğu binlerce destekçisine seslenerek, “pes etmeyeceğiz” mesajını vermişti. Çoğunun maske giymediği gözlenen eylemciler, 3 Kasım’da yapılan seçimlerin Demokrat Joe Biden’ın zaferiyle sonuçlanan Seçiciler Kurulu oylamasını onaylamak için yapılan sembolik Kongre oturumunu protesto ediyor. Protestocular Beyaz Saray önünde Trump’ın “Kongre’ye yürüyün” çağrısı yaptığı konuşmasının ardından Kongre’ye yürüdü ve ardından da tansiyon yükseldi.

Seçim gününden bu yana zamanının çoğunu sonuçları tersine çevirmeye uğraşarak geçiren ve seçimlere hile karıştığını öne süren Trump, Beyaz Saray önündeki meydanda hazırlanan podyumda yaptığını konuşmada da seçimleri kazandığı iddiasını tekrarladı.

“Amerika’yı Kurtar Yürüyüşü” adlı eylem için başkente akın eden destekçileri, konuşmasında kanıtsız komplo teorilerini yineleyen Trump’a coşkulu destek verdi.

Dev hoparlörlerden Elton John ve Phil Collins gibi sanatçıların şarkılarının çalınmasından sonra podyuma çıkan Trump, “Asla pes etmeyeceğiz, yenilgiyi kabul etmeyeceğiz. Hırsızlık olduğu zaman yenilgiyi kabul etmezsiniz. Ülkemiz bu yaşananlardan bıktı ve artık daha fazla buna katlanmayacağız” dedi.

Kongre binasına giriş çıkışlar kapatılırken, polisin Kongre binasının içinde Trump yanlısı protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz kullanıldığı bildiriliyor.

Reuters bir görgü tanığına dayanarak, bazı protestocuların Temsilciler Meclisi genel kurul salonuna girmeye çalıştığını, salonun kapılarına vurduğunu bildirdi. Kapının önünde silahların çekildiği haberleri de geliyor.

Washington Belediye Başkanı protestolar sonrası kentte yerel saatle 18.00 sonrasında sokağa çıkma yasağı getirdi.

Kongre polisinin Temsilciler Meclisi üyelerine koltuklarının altındaki gaz maskelerini takmaya hazır olmalarının söylendiği belirtiliyor.

Seçimlerde yenilgiyi kabul etmeyen Başkan Donald Trump’a desteklerini ortaya koymak için başkent Washington’a akın eden göstericiler, Kongre binası önündeki bariyerleri aştı. Polisle arbede sonrası Kongre merdivenlerine kadar çıktığı görülen protestoculardan bazıları Kongre binasının içine de girdi.

Yaşananlar üzerine Kongre’de 3 Kasım seçimlerinin Demokrat Joe Biden’ın zaferiyle sonuçlanan Seçiciler Kurulu oylamasını onaylamak için yapılan sembolik Kongre oturumuna ara verildi.

Biden: ''Demokrasimiz benzeri görülmemiş bir saldırı altında''

ABD'nin Seçilmiş Başkanı Joe Biden ABD Kongresi'ne Trump yanlılarının girmesinin ardından yaşanan olaylarla ilgili konuştu.

''ABD demokrasisi benzeri görülmemiş bir saldırı altında'' diyen Joe Biden, Başkan Donald Trump'ın televizyonda canlı yayına çıkarak Kongre binasındaki kuşatmaya son verilmesi çağrısında bulunmasını istedi.

Washington'daki görüntülere dünyadan ilk tepkiler

ABD Kongresi’ndeki görüntülere dünyadan ilk tepkiler Kanada, Almanya ve NATO’dan geldi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Washington’daki durumun kaygı verici olduğunu ve gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ‘‘Washington’dan gelen bu görüntüler Demokrasi düşmanlarını memnun edecek’’ dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise ‘‘Washington"dan gelen görüntüler şok edici. Demokratik bir seçimin sonuçlarına saygı göstermek gerekir" sözlerini kullandı.

Schumer ve Pelosi'den Trump'a Çağrı

Senato'daki Demokrat Lider Chuck Schumer ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Donald Trump'a tüm protestoculardan Kongre binasını terk etmelerini istemesi çağrısında bulundu.

Schumer ve Pelosi yayınladıkları ortak açıklamada, "Başkan Trump'ı, tüm protestoculardan ABD Kongresi ve Kongre alanını derhal terk etmelerini talep etmeye çağırıyoruz" ifadesini kullandı.

"Başkente Ulusal Muhafız birlikleri gönderiliyor"

Associated Press haber ajansına göre, İç Güvenlik Bakanlığı Başkan Trump yanlılarının girdiği Kongre binasındaki olayların bastırılması için takviye federal görevli gönderiyor.

Reuters haber ajansına göre, Virginia Valisi Ralph Northam başkent Washington'a belediye başkanının talebi üzerine Ulusal Muhafız birliklerinin ve 200 eyalet polisinin gönderildiğini açıkladı.

Trump yanlısı göstericilerin Kongre binasına girmesiyle yaşanan gerilimde bir kişinin vurulduğu belirtiliyor. Vurulan kişinin durumuna ilişkin net bir bilgi henüz yok.

Pence: "Kongre'deki şiddete derhal son verilmeli"

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Kongre'de yaşanan şiddet ve yıkımın derhal son bulması çağrısında bulundu.

Pence Twitter'dan paylaştığı mesajında, olaylara karışan herkesin güvenlik yetkililerine saygı göstermesi ve binayı hemen terk etmesi gerektiğini vurguladı.

"Barışçı protesto her Amerikalı'nın hakkıdır ama Kongre binamıza yönelik bu saldırıya hoşgörü gösterilmeyecektir" diyen Pence, olaylara karışanların yasaların gerektirdiği şekilde yargılanacağının altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 22:51
SIRADAKİ HABER