Trump doğruladı: İran'a saldırıyı 10 dakika kala durdurdum

ABD Başkanı Donald Trump, dün gece İran'a yönelik bir saldırıyı son anda durdurduğunu açıkladı.

© REUTERS
Trump doğruladı: İran'a saldırıyı 10 dakika kala durdurdum

ABD Başkanı Donald Trump, dün gece İran'a yönelik bir saldırıyı son anda durdurduğunu açıkladı. Trump, İran'da üç farklı noktayı vurmaya hazır olduklarını ama 150 kişinin ölebileceğini duyunca 'orantısız' bir saldırı düzenlemek istemediğini söyledi.

 ABD Başkanı Donald Trump, ülkesine ait bir insansız hava aracının (İHA) düşürülmesi sonrası İran’a karşı bir saldırıya önce onay verip sonra vazgeçtiği iddiasını doğruladı. Trump, İran’a karşı bir saldırıyı ‘insansız bir hava aracının düşürülmesi karşısında orantısız bir adım olacağı’ gerekçesiyle, başlatılmasına 10 dakika kala durdurduğunu açıkladı.

‘3 FARKLI NOKTAYI VURACAKTIK AMA 150 KİŞİ ÖLECEK DEDİLER’

Trump, İran’ın iddiasının aksine İHA’nın uluslararası karasularının üzerinde düşürüldüğünü savunan Trump, İran’da üç farklı noktaya saldırı düzenlemeye hazır oldukları sırada, “Kaç kişi ölecek?” diye sorduğunu belirtti. Trump, “Bir generalden ‘150 kişi efendim’ yanıtı geldi. Saldırıyı 10 dakika kala durdurdum. İnsansız bir hava aracının düşürülmesi ile orantılı değildi” dedi.

ABD Başkanı, ‘İran konusunda acelesi olmadığını’ söyledi. İran’a karşı yeni yaptırım kararları aldıklarını hatırlatan Trump, Tahran yönetiminin ‘hiçbir zaman nükleer silah sahibi olamayacağı’ çıkışını yaptı.

İranlı yetkililer, Trump’ın iki ülke arasında geçmişte de bir iletişim kanalı olmuş Umman üzerinden kendilerine mesaj gönderdiğini açıklamıştı. Reuters’a isim vermeden konuşan bir yetkili, mesajda ‘ABD’nin İran’la savaş istemediğinin ve müzakere isteğinin’ iletildiğini öne sürmüştü. İddiaya göre, yanıt vermek için çok az bir süre tanınan İran yönetimi, yine Umman üzerinden ‘karar yetkisinin sadece ruhani lider Ayetullah Ali Hamaney’de olduğu’ cevabını iletti.

ABD’ye ait İHA dün sabah, son dönemde gerilimin tırmandığı Körfez bölgesinde dün sabah düşürülmüştü. İran, İHA’nın stratejik bir noktada bulunan Hürmüzgan vilayetindeki Kühmübarek’te, hava sahası ihlali sonucunda ve birçok kez uyarılmasının ardından düşürüldüğünü açıklamıştı. Yarı resmi Tasnim ajansına konuşan üst düzey İranlı bir yetkili, “Hava sahamız kırmızı çizgimizdir ve İran, hava sahamızı ihlal eden her ülkeye her zaman olduğu gibi yanıt vermeye devam edecektir” demiş, Amerikan tarafı bu suçlamaları reddetmişti.
Amerikan gazetesi New York Times, Beyaz Saray’a yakın bir kişiyi kaynak göstererek Trump’ın İran’a yönelik bir misillemeye önce onay verip sonra bilinmeyen bir sebeple son anda bundan vazgeçtiğini yazmıştı. Haberde Amerikalı yetkililerin ABD yerel saati 19.00’a kadar İran’a bir ABD saldırısı gerçekleşeceğini bekledikleri de yer aldı. (DIŞ HABERLER)

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2019, 16:00
SIRADAKİ HABER