Trump: FBI, evimden 3 pasaportumu çaldı

FBI, Trump’ın Florida eyaletinde bulunan malikanesine 9 Ağustos’ta baskın yapmıştı

© REUTERS / Dado Ruvic
Trump: FBI, evimden 3 pasaportumu çaldı

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından Florida'da yer alan Mar-A-Lago tatil köyündeki malikanesinde yapılan aramada 3 pasaportunun çalındığını iddia etti.

Gazete Manifesto'da yer alan habere göre; eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida eyaletinde Palm Beach'de bulunan Mar-A-Lago tatil köyündeki malikanesine 9 Ağustos’ta, FBI tarafından baskın yapılmıştı.

Trump, kendisine ait sosyal medya platformu Truth Social üzerinden yaptığı açıklamada; FBI’ın baskın sırasında pasaportlarını aldığını iddia ederek, "Mar-a-Lago’daki FBI baskını sırasında diğer her şeyle birlikte 3 pasaportumu (birinin süresi dolmuş) çaldılar. Bu, siyasi bir rakibe ülkemizde daha önce görülmemiş düzeyde bir saldırıdır. Üçüncü dünya ülkesi!" dedi.

Trump'ın evinde çok sayıda 'gizli belge' bulunmuştu
Trump'ın Florida'daki malikanesinde yapılan aramada; bazıları 'çok gizli' olarak etiketlenen 20 kutudan fazla eşya bulunmuştu. FBI ajanları, işaretlenen 11 set gizli belgeyi ele geçirmenin yanı sıra bazı öğelerin savunma bilgileriyle ilgili olduğunu ortaya koymuştu.

Kaynaklara göre; 11 ayrı gizli belge setinden 4'ünün çok gizli olarak, 3'ünün gizli olarak işaretlendiği belirtilmişti. Trump, Casusluk Yasası'nı ihlal etmiş olabileceği, adaletin engellenmesi ve federal hükümet kayıtlarının yok edilmesiyle ilgili ek tüzükler için cezai soruşturma altına alınmıştı.

Trump'ın mülkünden elde edilen belgeler arasında bir dizi fotoğraf, el yazısıyla yazılmış not ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmnuel Macron ile ilgili materyallerin de yer aldığı belirtilmişti.

SIRADAKİ HABER