Trump, giderayak Çin'e ve büyük şirketlere bir yaptırım daha başlattı

İkinci kez azil süreci başlatılan Trump, görevi bırakmasına günler kala dokuz Çinli şirketi daha kara listeye alarak yaptırım uyguladı. Listede akıllı telefon üreticisi Xiaomi de var.

© REUTERS
Trump, giderayak Çin'e ve büyük şirketlere bir yaptırım daha başlattı

ABD Başkanı Donald Trump, koltuğu Joe Biden’a devretmesine günler kala Çin’e karşı yeni yaptırım kararı aldı.

Trump yönetimi, görev sürenin dolmasına çok az bir zaman kala Çin ve büyük şirketlerini sınırlayacak bir karar daha alarak Güney Çin Denizi'nde tehditkar hareketlerde bulunduğu gerekçesiyle dokuz şirket ve yetkiliye daha yaptırım başlattı.

ABD Başkanı seçilen Joe Biden'ın gelecek çarşamba günü resmi olarak göreve başlamasına günler kala atılan bu adım Washington'un Asya'daki stratejik rakibi olan Çin ile ilişkilerinin iyice gerilmesine neden olacak.

Çin'in en büyük petrol üreticilerinden CNOOC, uçak üreticisi Comac ve telefon üreten Xiaomi Corp da dahil olmak üzere dokuz Çin şirketi Pentagon'un Çin ordusuyla bağı olan kuruluşlar listesine eklendi.

Yaptırımlar bazı Çinli devlet şirketlerinin yöneticilerine, Çin Komunist Partisi ve ordusundan yetkililere de uygulanacak.

ABD devleti, yaptırım uyguladığı kişi ve kurumların Güney Çin Denizi'ne kıyısı olan ve Çin ile çıkar çatışmasında olan ülkelere ülkeler üzerinde baskı kurduklarını iddia etti. Üst düzey ABD yetkilileri CNOOC'a getirilen yeni kısıtlamaların ham petrol, rafine ürünler, sıvılaştırılmış doğalgaz faaliyetlerine ve CNOOC'un Güney Çin Denizi dışında faaliyet gösteren ortaklıklarına uygulanmayacağı bilgisini verdi.

Bu şirketler, 11 Kasım 2021'e kadar ABD'li yatırımcıları kara listeye alınan şirketlerden çıkmaya zorlayan yatırım yasağına tabi olacak. Xiaomi'nin hisseleri yüzde 11 geriledi.

Biden'ın geçiş ekibi henüz konuya ilişkin bir açıklama yapmadı.

TİCARET SAVAŞINA RAĞMEN ABD’NİN AÇIĞI ARTTI

Öte yandan, Trump döneminde Çin’e karşı başlatılan ticaret savaşına rağmen, 2020’de pandeminin de etkisiyle ABD’nin Çin’e karşı dış ticaret açığı yüzde 7 artışla 317 milyar dolara yükseldi.

Aralıkta 78,2 milyar dolarlık rekor dış ticaret fazlası veren Çin, 2020 genelinde de toplam 535 milyarlık dış ticaret fazlasına imza attı.

Çin’in dünyaya 52 milyar dolar değerinde toplam 224 milyar adetlik maske satışı dikkat çekti.

SIRADAKİ HABER