Trump göstericilerden sığınakta saklanmış!

ABD Başkanı Donald Trump'ın, cuma günü Beyaz Saray'ın önündeki George Floyd protestolarının şiddetlendiği sırada sığınağa indirildiği ortaya çıktı. Amerikan basını, eski başkan yardımcılarından Dick Cheney'nin 11 Eylül saldırılarında kullandığı sığınakta Trump'ın da yarım saat kaldığını yazdı.

© AFP
Trump göstericilerden sığınakta saklanmış!

George Floyd’un ırkçı bir polis tarafından öldürülmesine karşı öfkeyi ulusa sesleniş konuşmasıyla ele almak yerine Twitter üzerinden yönetmeye çalışan ABD Başkanı Donald Trump’ın, cuma günü Beyaz Saray’ın önündeki protestoların şiddetlendiği sırada sığınağa indirildiği ortaya çıktı. Amerikan basını, Trump, eşi Melania Trump ve oğulları Baron’un kısa süreliğine sığınağa götürüldüğünü yazdı.
 
‘ANİDEN GÖTÜRDÜLER’

CNN’e konuşan bir yetkili, başkan ve ailesinin 30 dakikadan kısa süre boyunca sığınakta kaldığını söyledi. New York Times gazetesi ise Trump’ın danışmanlarına dayandırdığı haberinde, “Gizli Servis ajanları başkanı aniden, geçmişte terör saldırılarına karşı kullanılan yeraltı sığınağına götürdü” ifadelerini kullandı.

CHENEY 11 EYLÜL’DE İNMİŞTİ

Söz konusu sığınağın, Beyaz Saray’a bir yolcu uçağının çarpması halinde bile ayakta kalabilecek bir güçte inşa edildiği biliniyor. Eski başkan yardımcılarından Dick Cheney, 11 Eylül saldırıları sırasında bu sığınağa indirilmişti.

AYNI GÜN GÖSTERİCİLERİ TEHDİT ETMİŞTİ

Trump’ın sığınağa indirildiği cuma günü, Beyaz Saray’ın önündeki protestocularla Gizli Servis çalışanları arasında aralıklı olarak çatışma çıkmıştı. Trump aynı gün attığı tweetlerde göstericilere karşı şiddet kullanma tehdidinde bulunarak, “Eğer içeriye girselerdi şimdiye kadar görülmüş en vahşi köpekler ve en uğursuz silahlarla karşılacaklardı. O zaman insanlar gerçekten incinirdi” ifadelerini kullanmıştı. 

SIRADAKİ HABER