Trump'ın azil süreci: ABD'nin AB Büyükelçisi ifadesini değiştirdi

ABD'nin AB Büyükelçisi Gordon Sondland, ABD Başkanı Trump'ın görevden alınmasıyla ilgili soruşturmasındaki ifadesini değiştirdi. Daha önce askeri yardımların siyasi bir faydaya dayalı olduğu iddiasını reddeden Sondland, "Ukrayna Cumhurbaşkanı danışmanı Yermak ile bireysel olarak konuştuğumu şimdi hatırlıyorum" dedi.

© REUTERS
Trump'ın azil süreci: ABD'nin AB Büyükelçisi ifadesini değiştirdi

 ABD Başkanı Donald Trump’ın azil soruşturmasında adı geçen ABD’nin Avrupa Birliği (AB) Büyükelçisi Gordon Sondland ifadesini değiştirdi. Sondland, üst düzey bir Ukraynalı yetkiliye ABD’nin ülkeye yapması planlanan yaklaşık 400 milyon dolarlık askeri yardımın, Trump’ın talep ettiği yolsuzluk soruşturmasına bağlı gibi göründüğünü söylediğini ABD Kongresi’ne iletti.

Gordon Sondland, daha önce askeri yardımların siyasi bir faydaya dayalı olduğu iddiasını reddetmişti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Trump’ın bağışçıları arasında yer alan Sondland, ifadesine 3 sayfalık bir ek yaptı. Söz konusu gelişme, ABD Temsilciler Meclisi’nde Donald Trump’ın azil soruşturmasını yürüten Demokratlar’ın, soruşturma kapsamında kapalı kapılar ardında ay başında yaptıkları iki mülakatın daha dökümünü salı günü yayımlamasıyla ortaya çıktı.
 
‘YERMAK İLE KONUŞTUĞUMU ŞİMDİ HATIRLIYORUM’

Sondland ifadesinde, Washington’ın Ukrayna’ya askeri yardımlarının ülkede yolsuzlukları soruşturma sözünü içeren bir açıklama yapılması koşuluna bağlandığını eylül ayı itibarıyla anladığını söyledi.

Azil süreci için kilit bir isim olarak görülen Sondland, 1 Eylül’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’nin danışmanlarından Andriy Yermak ile yaptığı bir görüşmeyi ifadesine ekledi.

İfadesinde Sondland, “Yermak ile bireysel olarak konuştuğumu şimdi hatırlıyorum. Ona, Ukrayna haftalardır üzerinde konuştuğumuz yolsuzluk açıklamasını kamuoyuyla paylaşmadığı müddetçe, ABD yardımlarının yeniden başlamasının pek mümkün görünmediğini söyledim” dedi.

Sondland, ABD’nin Ukrayna Büyükelçi Vekili William Taylor ile eylül ayındaki mesajlaşmalarında, Trump’ın siyasi menfaat için Ukrayna’ya baskı uygulamadığı konusunda açık olduğunu söylemişti. Sondland, ifadesinde azil soruşturması kapsamında ifade veren diğer iki kilit tanığın konuşmalarını gördükten sonra hafızasının tazelendiğini belirtti.

TRUMP’IN AZİL SÜRECİ

Cumhuriyetçi Parti üyesi ABD Başkanı Trump, 2020’de gerçekleşecek başkanlık seçiminde karşısına çıkma ihtimali bulunan Demokrat Partili ve eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve bir dönem Ukrayna merkezli bir gaz şirketinin yönetim kurulunda yer alan oğluna yönelik yolsuzluk iddialarının araştırılması için, Ukrayna’ya baskı yapmakla suçlanıyor.

Trump görevini kötüye kullanmadığını söylüyor ve Demokratlar’ı kendisine karşı yeni bir “cadı avı” yürütmekle suçluyor.

ABD Kongresi yürüttüğü soruşturmayla, Trump’ın siyasi çıkar elde etmek için kanunları ihlâl edip etmediğini ortaya çıkarmaya çalışıyor. Temsilciler Meclisi, Trump’ın görevini kötüye kullanarak, yabancı bir liderden 2020 seçimlerine müdahalesini istediği şüphesiyle görevden azil sürecini başlatmıştı.

Soruşturma sürecinin ilk aşamasında, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu soruşturmalarına devam edecek ve kamuya açık oturumlar yapacak. Komite, kapalı oturumlarda alınan ifadelerin zabıtlarını da kamuya açma hakkını elinde bulunduruyor.

İkinci aşamada, İstihbarat Komisyonu bulgularını kamuya açık bir rapor haline getirip, kendi oturumlarını başlatacak Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu’na gönderecek. Trump’ın avukatlarının, Adalet Komisyonu aşamasına katılmalarına izin verilecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 17:48
SIRADAKİ HABER