Trump'ın rakibi Joe Biden: George Floyd dünyayı değiştirecek

ABD'de Demokrat Başkan adayı Joe Biden, polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden siyah Amerikalı George Floyd'un ırkçılık konusunda 'dünyayı değiştireceğini' söyledi. Biden Floyd'un polis şiddetiyle ölmesi sonrası gündeme gelen 'polisin mali kaynaklarının kesilmesi' konusuna sıcak bakmadığını da belirtti.

© REUTERS
Trump'ın rakibi Joe Biden: George Floyd dünyayı değiştirecek

ABD'de Demokrat Başkan adayı ve Eski Başkan Yardımcısı Joe Biden, Texas eyaletinin Houston kentinde George Floyd'un ailesine ziyaretinin ardından CBS televizyonuna açıklamalarda bulundu.

Floyd'un trajik ölümünün bir değişim başlatacağını belirten Biden, ''Floyd, dünyayı değiştirecek. Yaşananlar Amerikan tarihinde sivil özgürlükler ve haklar konusunda büyük kırılma anlarından biri'' dedi.

Polisin mali kaynaklarının kesilmesine sıcak bakmıyor
İki haftayı geride bırakan protestolarda yükselen polis reformları taleplerine ilişkin ise Biden, polis departmanının mali kaynaklarının kesilmesini desteklemediğini ama polis teşkilatına bazı temel standartları karşılaması halinde kaynak sağlanması gerektiğini söyledi.

46 yaşındaki George Floyd'un 25 Mayıs Pazartesi günü dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması sonucu hayatını kaybetmesi, ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti ve ırkçılık tartışmalarını tekrar alevlendirmişti.

Olayların başladığı Minneapolis'ten ülke geneline yayılan ve iki haftayı geride bırakan protestolarda polis reformu talep ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2020, 23:37
SIRADAKİ HABER