Trump'ın uyduğu tek gelenek: Oval Ofis'te Biden'e mektup bıraktı

Beyaz Saray'daki 4 yılında ABD'yi alt üst eden Trump'ın başkanlıktan giderken yerine getirdiği tek gelenek selefine mektup bırakmak oldu.

© REUTERS / LEAH MILLIS
Trump'ın uyduğu tek gelenek: Oval Ofis'te Biden'e mektup bıraktı

ABD'de başkandan başkana iktidar devri geleneğini kıran ve kendi yerine seçilen Joe Biden'ın yemin törenine katılmaksızın Washington'dan ayrılan Donald Trump'ın selefin halefe mektup bırakması geleneğini ise yerine getirdiği belirtildi.

45. Başkan Trump'ın Beyaz Saray'ı terk etmeden önce Oval Ofis'te 46. Başkan Biden için bir mektup bıraktığını teyit eden Beyaz Saray Sözcüsü Judd Deere, mektubun içeriğini açıklamayıp "45 ile 46 arasında bir mektup" demekle yetindi. 

ABD'de giden başkanın gelen başkana seçim kavgasını bir kenara bırakıp görevde başarılar dilediği bi not bırakması geleneği var. Notta genellikle selef halefine bu görevin önemini ve ödülleriyle beraber gelen zorlukları ve yalnızlığı anlatıyor. 

Her fırsatta ABD'yi yeniden muhteşem yapmakla övünen Trump'ın 'Başkan' sıfatıyla son mektubunun içeriği merak konusu oldu.

Selefi Barack Obama'dan nefretini gizlemeyen ve Obama yönetiminin tüm icraatlarını 4 yılda tersine çeviren Trump, diğer yandan 20 Ocak 2017'de Beyaz Saray'a adım attığında, ilk siyah ABD Başkanı'nın kendisine bıraktığı mektuptan çok memnun kalmıştı. 

SIRADAKİ HABER